Trwa ładowanie...
sb

Byli esbecy stracą przywileje emerytalne

Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy o emeryturach mundurowych, który zapewne przejdzie. Nie był on do tej pory prezentowany publicznie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Share
Byli esbecy stracą przywileje emerytalne
Źródło: WP.PL, Fot: K. Żelazowski
d1ma8xc

Policjanci i funkcjonariusze służb specjalnych dostają emerytury wyższe niż inni pracownicy. Z tych samych przepisów korzystają wciąż PRL-owscy funkcjonariusze SB i WSW. Ich emerytury mogą sięgać 5 tys. zł miesięcznie a nawet więcej. PO chce to zmienić.

Polecamy: » Prostsze podatki? Niższy ZUS? Sprawdź jak to możliwe! » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Gotówka do 100 tys. zł on-line

d1ma8xc

Według projektu byłym esbekom naliczano by emeryturę tak jak innym. Jeśli nie nabyli praw do niej, bo np. pracowali za krótko - dostaną emeryturę minimalną. Przywileje zachowaliby ci funkcjonariusze SB którzy pomagali opozycji demokratycznej, ale muszą to udowodnić. Zmiany nie dotyczą Milicji Obywatelskiej.

Gazeta wskazuje, że w PO trwa dyskusja, czy przywileje powinni zachować esbecy pozytywnie zweryfikowani po 1989 r.

Marszałek Sejmu dostanie projekt PO za kilka dni. Prezydent prawdopodobnie go nie zawetuje. Obniżka emerytur może dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy osób - wylicza "GW".

d1ma8xc

Podziel się opinią

Share
d1ma8xc
d1ma8xc