Trwa ładowanie...

Ceny energii będą rosnąć

Zdaniem wiceprezesa Urzędu Regulacji
Energetyki Marka Woszczyka po uwolnieniu rynku energii, od 1
stycznia 2009 roku, ceny energii będą wyższe.

Ceny energii będą rosnąćŹródło: WP.PL
d7ji8e3
d7ji8e3

Zgodnie z zapowiedziami URE, od przyszłego roku, urząd nie będzie zatwierdzał taryf cenowych dla sprzedawców energii elektrycznej.

_ Są czynniki fundamentalne nie pozwalające przewidywać, że energia będzie tańsza _ - powiedział w TVN CNBC Woszczyk.

Jego zdaniem taki stan rzeczy zostanie wywołany potrzebami inwestycyjnymi sektora elektroenergetycznego.

d7ji8e3

_ Brakuje inwestycji w moce wytwórcze. Są to długotrwałe inwestycje, jeśli chodzi o źródła (wytwórcze) jest to przeciętnie 5-7 lat. Jeśli chodzi o sieć (przesyłową) to problem jest bardziej skomplikowany, musimy mieć miejsce do jej wybudowania, tutaj są bariery. Trzeba ją rozwijać i restaurować istniejące już sieci, żeby ich przepustowość wzrastała _ - uważa wiceprezes.

_ Powinniśmy budować 1000-1500 MW mocy rocznie, ze wstępnych analiz wynika, że sytuacja nie wygląda "różowo" _ - dodaje.

Woszczyk poinformował także, że wniosek o podwyżkę taryfy na gaz dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest w tej chwili analizowany.

_ Analizujemy bardzo wnikliwie wniosek PGNIG, . decyzja zapadnie do połowy września, mamy zgodnie z procedurą 30 dni na jego rozpatrzenie _ - powiedział wiceprezes.

d7ji8e3

_ Chcemy zakończyć to postępowanie jak najszybciej. Jednak proszę pamiętać, że już podwyżka w kwietniu była historyczna o aż 14 proc _ - dodał.

PGNiG złożyło w ubiegłym tygodniu do URE wniosek o podwyżkę cen gazu.

W komunikacie napisano, że zmiana cen gazu w taryfie przełożyłaby się na średni (dla wszystkich klientów) wzrost całkowitych opłat (paliwo gazowe + abonament + stawki sieciowe) na poziomie 17,4 proc., a średni (dla wszystkich klientów) wzrost opłat w obrocie (paliwo gazowe + abonament) na poziomie 23,1 proc.

PGNiG chce, aby wyższe taryfy gazowe zaczęły obowiązywać od 1 października.<

d7ji8e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ji8e3