Ceny gazu pozostaną wysokie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała komunikat
Ceny gazu w 2022 roku pozostaną na wysokim poziomie i będą ograniczać wzrost gospodarczy, choć zapewne uda się uniknąć niedoborów surowca - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna w poniedziałkowej publikacji. Jak czytamy, na cenę, tak jak i w ubiegłym roku, będą miały też wpływ czynniki geopolityczne.
Agencja uważa, że po silnym ożywieniu europejskiej gospodarki w 2021 r. popyt na gaz będzie w tym roku o ok. 4 proc. niższy niż w ubiegłym roku. W ocenie MAE wysokie ceny surowca powodują, że elektrownie węglowe są atrakcyjniejszą alternatywą do produkcji energii elektrycznej.
Gaz nadal będzie drogi
Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że światowe zużycie gazu ziemnego wzrosło w zeszłym roku o 4,6 proc., tj. o "ponad dwukrotność spadku odnotowanego w 2020 roku". Instytucja podkreśla, że był to efekt ożywienia gospodarczego po zastoju spowodowanym przez pandemię COVID-19, a także mroźnej zimy. Podaż nie nadążała za popytem, co skutkowało wysokimi cenami.
MAE prognozuje, że niedobory surowca będą stopniowo zanikać, jednak ceny surowca pozostaną na wysokim poziomie i będą ograniczać wzrost gospodarczy. Jednocześnie na cenę będą wpływały czynniki geopolityczne.
Ceny wzrosną. Ringer: „Bez tego się nie obędzie”
Na początku stycznia dyrektor MAE Fatih Birol oskarżył Rosję o manipulowanie dostawami gazu i wykorzystywanie tego surowca w destabilizowaniu sytuacji na Ukrainie.
- Historycznie niski poziom magazynowania gazu w Europie był w dużej mierze spowodowany przez Gazprom, który w ostatnich miesiącach wysłał do Europy około 25 proc. mniej gazu niż zwykle – mówił Birol, cytowany przez brytyjski dziennik "The Guardian".
Ceny w Polsce mocno w górę
Ponieważ ceny na europejskich giełdach mocno wzrosły (zwłaszcza pod koniec ubiegłego roku, bo początek 2022 roku przyniósł już dość spore obniżki), odczuliśmy to również w Polsce. W grudniu ubiegłego Urząd Regulacji Energetyki roku zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny, które zakładają średnio aż 54-procentową podwyżkę. Taka taryfa dotyczy gospodarstw domowych, bo firmy muszą płacić dużo, dużo więcej - zgodnie z tym, jak mocno rosną ceny na giełdach.
- Końcówka 2021 oraz pierwsza dekada stycznia 2022 r. przyniosła stabilizację cen w Europie na poziomie ok. tysiąca dolarów za 1000 m3 gazu - mówił niedawno w wywiadzie dla serwisu wyborcza.biz Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak tłumaczył, to zasługa wielkiej akcji dostarczania gazu płynnego LNG z USA do europejskich portów. - Jednak do normalnego poziomu ceny gazu w granicach 200-300 dolarów za 1000 m3 droga jeszcze daleka - ocenił były wicepremier.
Przypomnijmy też, że w ubiegłym tygodniu PGNiG podało, jakie są zapasy gazu w Polsce. Na koniec ubiegłego roku stan należących do spółki zapasów błękitnego paliwa wynosił ok. 3 mld m sześciennych (dla porównania - rocznie zużywamy około 20 mld m sześciennych).