Trwa ładowanie...
d34wj0z

Ceny paliw i surowców w fazie rosnącej, to impulsy poza kontrolą RPP - Winiecki

21.12. Warszawa (PAP) - Światowe ceny paliw i surowców wciąż znajdują się w fazie rosnącej, co stanowi problem dla polskiej polityki monetarnej, ponieważ RPP może oddziaływać tylko...

Share
d34wj0z

21.12. Warszawa (PAP) - Światowe ceny paliw i surowców wciąż znajdują się w fazie rosnącej, co stanowi problem dla polskiej polityki monetarnej, ponieważ RPP może oddziaływać tylko na wtórne efekty wzrostu cen paliw i surowców, zapobiegając nadmiernemu przenikaniu ich do polskiej gospodarki - ocenił w środę członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Winiecki.

"Ja należę do tych, którzy patrzą na długookresowe ruchy cen w gospodarce światowej, zwłaszcza na ruchy cen paliw i surowców. I tutaj z mojej oceny wynika, że my ciągle jeszcze znajdujemy się w fazie rosnących cen paliw i surowców. Oczywiście, one ulegają fluktuacjom pod wpływem cyklu koniunkturalnego, a po drugie wzmocnionych spekulacji, ale tak czy inaczej to są impulsy, które przychodzą z zewnątrz, co stwarza problemy dla polityki pieniężnej, ponieważ my możemy oddziaływać tylko na efekty drugiej-trzeciej rundy, tylko na konsekwencje tego wzrostu cen, żeby on się zbyt silnie nie przenosił w ramach naszej gospodarki. Natomiast na pierwotne czynniki nie mamy żadnego wpływu" - powiedział dziennikarzom Winiecki.

"Ja jestem względnym optymistą, ponieważ uważam, że (w przyszłym roku - PAP) jesteśmy w stanie w granicach trzech procent z małym plusikiem ten wzrost osiągnąć" - dodał.

Z szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w listopadzie indeks cen surowców wzrósł o 1,86 proc. mdm, rdr wzrósł o 13,05 proc., indeks cen surowców energetycznych w listopadzie wzrósł o 4,17 proc. mdm, rdr wzrósł o 25,53 proc., a indeks cen surowców niepaliwowych mdm spadł o 2,44 proc., rdr spadł o 5,63 proc. (PAP)

jba/ nik/ bg/ fdu/ ana/

d34wj0z

Podziel się opinią

Share
d34wj0z
d34wj0z