Trwa ładowanie...
strażacy
27-03-2014 16:35

Chcą zaskarżyć niższe zasiłki chorobowe dla mundurowych

Pracownicy „mundurówki” otrzymają zasiłki chorobowe w wysokości 80 proc. Przed zmianą przepisów otrzymywali 100 proc. Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ Solidarność chce zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego nowe przepisy.

Share
Chcą zaskarżyć niższe zasiłki chorobowe dla mundurowychŹródło: PAP/Leszek Szymański
d14n346

*Pracownicy „mundurówki” otrzymają zasiłki chorobowe w wysokości 80 proc. Przed zmianą przepisów otrzymywali 100 proc. Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ Solidarność chce zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego nowe przepisy - czytamy na stronach solidarnosc.org.pl. *

- Rządzący, chcąc przypodobać się wyborcom, ujednolicili zasady wypłaty zasiłków chorobowych funkcjonariuszy z tymi, które obowiązują pracowników cywilnych. Szkoda, że przy wprowadzaniu tych zmian nikt nie zajrzał do ministerialnych statystyk, z których jasno wynika, że spośród wszystkich służb mundurowych strażacy najrzadziej korzystają z L4. Jesteśmy przekonani, że nam się te uprawnienia należą – twierdzi Damian Kochoń, przewodniczący Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność na stronach Solidarnosc.org.pl.
Stuprocentowa stawka zasiłku chorobowego dla funkcjonariuszy zostanie utrzymana tylko w przypadku, gdy choroba będzie związana z pełnieniem służby (wypadki w pracy czy choroby zawodowe)
.

Według związkowców w ustawie brakuje precyzyjnych wytycznych, które pozwoliłyby jednoznacznie określić, czy funkcjonariusz zachorował w związku z pełnieniem służby, czy też choroba ma przyczyny pozazawodowe.

d14n346

- To uchybienie legislacyjne, które w naszej ocenie stanowi podstawę do zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Sporo wątpliwości prawnych nasuwają też zapisy o możliwości kontrolowania funkcjonariuszy przebywających na L4 przez orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dodaje Kochoń.

Ustawa została na początku roku przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta 14 marca. Dotyczy około 240 tys. pracowników służb mundurowych, w tym m.in. policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy Służby Więziennej.

d14n346
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14n346
d14n346