Chcesz pozostać w OFE? Musisz wysłać specjalne oświadczenie

Oświadczenia o pozostaniu w OFE na razie nie znajdziemy na specjalnie stworzonej pod potrzeby reformy emerytalnej stronie internetowej. Choć ministerstwa pracy i finansów opublikowało już informację w sprawie systemu emerytalnego, to próżno szukać jej na stronie emerytura.gov.pl. Dokumenty zamieszcza więc WP.PL.

Chcesz pozostać w OFE? Musisz wysłać specjalne oświadczenie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

28.03.2014 | aktual.: 30.03.2014 22:25

Nie podając się za dziennikarzy zadzwoniliśmy na specjalną infolinię ekspertów ministerstwa pracy. Chcieliśmy się dowiedzieć gdzie można dziś znaleźć specjalne oświadczenie dotyczące pozostania w OFE.

- Na dziś takiego zaświadczenia nie ma jeszcze na stronie emerytura.gov.pl. Nie możemy go tu jeszcze zamieścić. Pojawi się dopiero, gdy ministerstwa pracy oraz finansów opublikują informację o systemie emerytalnym - usłyszeliśmy.

"Ekspert" ministerstwa pracy nie wiedział też jak wygląda sama informacja. Twierdził, że na razie jest ona niedostępna. Co ciekawe my bez problemu znaleźliśmy ją na witrynie internetowej... ZUS. Na dwóch stronach formatu A4 ministrowie pracy oraz finansów wyjaśniają w 15 punktach na czym polega reforma emerytalna. Pierwszy punkt mówi: " System emerytalny jest bezpieczny. Państwo jest gwarantem wypłaty emerytur"

Teoretycznie to nic nie znaczący dokument, ale wybierając pozostanie w OFE mamy obowiązek się z nim zapoznać. Rząd osobom, które nie chcą całej swojej emerytury powierzać ZUS, każe też przeczytać podobną informacją przygotowaną przez OFE.

Dokumenty formalnie słać będzie można od 1 kwietnia 2014 roku. Jak dowiedzieliśmy się w ZUS jest już kilka osób, które z wysyłką papierów się pośpieszyły. Co ciekawe ZUS może nawet uznać ich pisma za spełniające wymogi formalne.

- Jeżeli ubezpieczony, który wysłał już pismo, zapoznał się z informacją ministrów pracy i finansów oraz OFE, to takie wnioski będziemy akceptować. Chcę podkreślić, że pierwszy z dokumentów dostępny jest na naszych stronach dopiero od 25 marca. Jeśli przesłane do nas dokumenty nie spełniły tych wymagań, to listownie poprosimy ubezpieczonego o ponowne przesłanie do nas nowego pisma - mówi WP.PL Radosław Milczewski.

Jak dodaje, ZUS akceptować i uznawać będzie tylko formularze spełniające wymogi prawne, a więc zgodne z rozporządzeniem. Jeśli zamiast tego wyślemy do ZUS tylko suchą informację typu "Ja, Jan Kowalski zameldowany tu i tu chcę pozostać w OFE" to ubezpieczyciel nie uzna jej za prawidłową i od sierpnia nasze składki emerytalne powędrują całkowicie do ZUS.

*Chcesz pozostać w OFE? Poprawny formularz, który od 1 kwietnia do 31 lipca można wysłać do dowolnego oddziału ZUS możesz pobrać TUTAJ. *

Na wszelki wypadek pismo do ZUS lepiej wysłać litem poleconym. Jeśli nie chcemy płacić poczcie, możemy osobiście wybrać się do ZUS i złożyć oświadczenie. Trzecia możliwość to załatwienie sprawy przez internetową PUE. Trzeba jednak pamiętać, że aby dostać dostęp do tego serwisu, najpierw i tak osobiście musimy pofatygować się do ZUS.

ministerstwo pracyzusofe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (158)