Trwa ładowanie...

Chcesz, żeby pracodawca rozliczył PIT za ciebie? Masz czas do 11 stycznia

Jeśli pracownik etatowy czy stypendysta chce, aby to płatnik składek wyręczył go w sporządzeniu rocznego rozliczenia podatkowego, musi dostarczyć płatnikowi PIT-12 – przypomina TaxCare. Termin przyjmowania druków PIT-12 mija w najbliższą sobotę 9 stycznia br.

Chcesz, żeby pracodawca rozliczył PIT za ciebie? Masz czas do 11 styczniaŹródło: WP.PL, fot: Fotolia
d3uczeo
d3uczeo

*Jeśli pracownik etatowy czy stypendysta chce, aby to płatnik składek wyręczył go w sporządzeniu rocznego rozliczenia podatkowego, musi dostarczyć płatnikowi PIT-12 – przypomina TaxCare. Warto pamiętać, że ten przywilej nie należy się m.in. tym, którzy w 2015 r. zmieniali pracę. *

Każdy podatnik podatku dochodowego do końca kwietnia rozlicza się z fiskusem z dochodów osiągniętych w roku poprzednim. Można korzystać z pomocy broszur informacyjnych ministerstwa, urzędników na specjalnych dyżurach czy z pomocy księgowych. Niektórzy podatnicy mogą przenieść obowiązek sporządzenia rocznego PIT-a na swojego płatnika.

Do tego służy formularz PIT-12, czyli wniosek podatnika o rozliczenie jego dochodów przez płatnika. Wówczas to płatnik jest obowiązany do sporządzenia rocznego PIT-40 w imieniu podatnika oraz do przekazania go podatnikowi oraz fiskusowi do końca lutego.

Dla kogo formularz PIT-12?

Jak podaje TaxCare, prawo do skorzystania z powyższego rozwiązania mają m.in. osoby uzyskujące przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego oraz pracy nakładczej, członkowie spółdzielni, osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika, np. banku, osoby otrzymujące stypendium (np. z uczelni), osoby otrzymujące świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowani lub skazani oraz osoby otrzymujące świadczenia integracyjne, np. na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym (art. 37 ust. 1 ustawy o PIT).

d3uczeo

Należy pamiętać, że formularzu PIT-12 nie mogą złożyć ci, którzy w 2015 r. zmieniali miejsca pracy czy łączyli zatrudnienie u kilku różnych pracodawców. W deklaracji PIT-12 podatnik oświadcza, że w poprzednim roku uzyskiwał dochody wyłącznie u jednego pracodawcy, że nie skorzysta z dostępnych ulg podatkowych oraz ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy z dzieckiem (jako samotnie wychowujący dziecko).

Termin na złożenie oświadczenia

Aby pracodawca rozliczył roczne dochody swojego pracownika, etatowiec musi wypełnić i dostarczyć PIT-12 do swojego szefa do 11 stycznia 2016 r. Zgodnie z art. 37 ustawy o PIT, deklarację PIT-12 składa się do 10 stycznia następnego roku podatkowego, a w tym roku 10 wypada w niedzielę.

Odpowiedzialność ponosi podatnik

Należy pamiętać, że to podatnik składający PIT-12, a nie płatnik, ponosi odpowiedzialność za poprawność np. deklarowanych przez siebie poniesionych zeszłorocznych kosztów uzyskania przychodów oraz za spełnienie warunków uprawniających do „przerzucenia” obowiązku rocznego rozliczenia na płatnika - przypomina Tax Care. Zatem otrzymujący PIT-12 pracodawca nie musi sprawdzać dokonanych w nim przez pracownika obliczeń i tym bardziej nie musi dochodzić, czy pracownik spełnia warunki do tego, aby mógł złożyć PIT-12. Weryfikacja zgodności danych zawartych w PIT-12 należy do organu podatkowego.


* *

d3uczeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uczeo