Ciech chce zniechęcić Hindusów do Rumunii

Chemiczna grupa wraca do pomysłu zakupu Bega Upsom
Spółka znalazła sposób, jak się pozbyć niewygodnego konkurenta na rynku sody.

Przedstawiciele Ciechu nie ukrywają, że spółka ma kolejne plany akwizycyjne. I to mimo że na ten cel grupa wydała już sporo, bo jej zadłużenie przekracza 0,5 mld zł. Ale ten poziom - według zarządu Ciechu - pozwala spokojnie myśleć o kolejnych przejęciach. W kraju na razie jest to trudne, ponieważ spółki chemiczne, na które ochotę miałby Ciech, są pod kontrolą skarbu państwa. W tej sytuacji firma spogląda za granicę. Kazimierz Przełomski, szef pionu finansów grupy Ciech, przyznaje, że naturalną konsekwencją dotychczasowych działań byłby zakup kolejnego producenta sody w Rumunii.

Granice wytrzymałości

Jego zdaniem, do wzięcia jest firma Bega Upsom. Z jej zakupu Ciech pierwotnie zrezygnował, ponieważ strona rumuńska miała wygórowane żądania cenowe. Polska firma skoncentrowała się na walce o US Govorę i w 2006 r. została jej właścicielem (93 proc.). Ale, co ciekawe, to zwycięstwo otworzyło Ciechowi ponownie drogę do zakupu mniejszej Bega Upsom, której właścicielem w grudniu 2005 r. został hinduski koncern Gujarat Heavy Chemicals Limited (GHCL - 65 proc. akcji). To z nim po długich targach Ciech wygrał rywalizację o Govorę. Obie firmy dzielą teraz rumuński rynek po połowie. Ciech chce jednak przejąć Bega Upsom sposobem.

_ Podjęliśmy już działania, by obniżyć koszty produkcji w Govorze i o tyle zmniejszyć ceny, by wyprzeć z rynku hinduskiego inwestora. Liczymy na możliwość odkupienia z czasem od niego akcji Bega Upsom _ - przekonuje Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ciechu.
Dodajmy, że giełdowa spółka do 2009 r. chce podwoić produkcję w Govorze.

Analitycy są sceptyczni wobec tych planów.
_ Strategia podjęcia wojny cenowej z Gujaratem jest ryzykowna. Nie wiadomo, czy podobnej nie wybiorą Hindusi, a to byłoby niekorzystne dla Ciechu, bo oznaczałoby gorszy wynik Govory i tym samym grupy Ciech _ - ocenia Rafał Salwa, niezależny analityk.

Wyrównać rachunki

Na razie to Ciech ma zobowiązania wobec GHLC. W ramach ugody zawartej we wrześniu 2007 r. spłaci wierzytelności Govory wobec Indian England, instytucji finansowej zależnej od hinduskiego koncernu, wynoszące 12 mln EUR. W zamian GHCL złożył oświadczenie o wycofaniu pozwów dotyczących tych wierzytelności oraz unieważnienia umowy prywatyzacyjnej.

Anna Bytniewska
Puls Biznesu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)