Ciech chce zniechęcić Hindusów do Rumunii
Chemiczna grupa wraca do pomysłu zakupu Bega Upsom
Spółka znalazła sposób, jak się pozbyć niewygodnego konkurenta na rynku sody.
09.11.2007 09:02
Przedstawiciele Ciechu nie ukrywają, że spółka ma kolejne plany akwizycyjne. I to mimo że na ten cel grupa wydała już sporo, bo jej zadłużenie przekracza 0,5 mld zł. Ale ten poziom - według zarządu Ciechu - pozwala spokojnie myśleć o kolejnych przejęciach. W kraju na razie jest to trudne, ponieważ spółki chemiczne, na które ochotę miałby Ciech, są pod kontrolą skarbu państwa. W tej sytuacji firma spogląda za granicę. Kazimierz Przełomski, szef pionu finansów grupy Ciech, przyznaje, że naturalną konsekwencją dotychczasowych działań byłby zakup kolejnego producenta sody w Rumunii.
Granice wytrzymałości
Jego zdaniem, do wzięcia jest firma Bega Upsom. Z jej zakupu Ciech pierwotnie zrezygnował, ponieważ strona rumuńska miała wygórowane żądania cenowe. Polska firma skoncentrowała się na walce o US Govorę i w 2006 r. została jej właścicielem (93 proc.). Ale, co ciekawe, to zwycięstwo otworzyło Ciechowi ponownie drogę do zakupu mniejszej Bega Upsom, której właścicielem w grudniu 2005 r. został hinduski koncern Gujarat Heavy Chemicals Limited (GHCL - 65 proc. akcji). To z nim po długich targach Ciech wygrał rywalizację o Govorę. Obie firmy dzielą teraz rumuński rynek po połowie. Ciech chce jednak przejąć Bega Upsom sposobem.
_ Podjęliśmy już działania, by obniżyć koszty produkcji w Govorze i o tyle zmniejszyć ceny, by wyprzeć z rynku hinduskiego inwestora. Liczymy na możliwość odkupienia z czasem od niego akcji Bega Upsom _ - przekonuje Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ciechu.
Dodajmy, że giełdowa spółka do 2009 r. chce podwoić produkcję w Govorze.
Analitycy są sceptyczni wobec tych planów.
_ Strategia podjęcia wojny cenowej z Gujaratem jest ryzykowna. Nie wiadomo, czy podobnej nie wybiorą Hindusi, a to byłoby niekorzystne dla Ciechu, bo oznaczałoby gorszy wynik Govory i tym samym grupy Ciech _ - ocenia Rafał Salwa, niezależny analityk.
Wyrównać rachunki
Na razie to Ciech ma zobowiązania wobec GHLC. W ramach ugody zawartej we wrześniu 2007 r. spłaci wierzytelności Govory wobec Indian England, instytucji finansowej zależnej od hinduskiego koncernu, wynoszące 12 mln EUR. W zamian GHCL złożył oświadczenie o wycofaniu pozwów dotyczących tych wierzytelności oraz unieważnienia umowy prywatyzacyjnej.
Anna Bytniewska
Puls Biznesu