Trwa ładowanie...
d1wfful

Ciech

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Polskie przedsiębiorstwo działające w branży przemysłu chemicznego, jedyny krajowy producent sody kalcynowanej, a także drugi wytwórca tego produktu na rynku europejskim.

Historia

Początki przedsiębiorstwa Ciech sięgają 1945 roku – powstała wtedy Centrala Importowo-Eksportowa Chemikaliów i Aparatury Chemicznej z siedzibą w Łodzi, która dostarczała sodę kalcynowaną, biel cynkową i karbid do kilkunastu krajów. Międzynarodowy zasięg firmy zwiększał się z roku na rok. W latach 60. spółce nadano nazwę Centrali Handlu Zagranicznego CIECH (Centrala Importowo-Eksportowa Chemikaliów), w tym okresie znaczenie na rynku światowym zaczęły zdobywać produkowane przez nią nawozy azotowe, siarka, kosmetyki i lakiery.

W latach 90. Ciech znajdował się na liście stu największych przedsiębiorstw na świecie, zaczął też przekształcać się w grupę kapitałową branży chemicznej, przyłączając znaczących polskich producentów, w tym spółkę istniejącą dzisiaj jako Ciech Soda Polska.

Ciech SA zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2005 roku, a w ciągu kolejnych dwóch lat przejął zagraniczne przedsiębiorstwa US Govora (Rumunia) i Sodawerk Stassfurt (Niemcy), a także polskie Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna.

W wyniku kryzysu finansowego z 2007 roku spółce Ciech zagroziła upadłość. Rozpoczęła się wtedy restrukturyzacja przedsiębiorstwa, sprzedano część zakładów produkcyjnych i wprowadzono zmiany w zarządzie. Ciech odzyskał rentowność w 2014 roku – spółka została sprywatyzowana, gdy ponad 50 proc. jej akcji wykupiła firma KI Chemistry Jana Kulczyka.

W 2016 roku Ciech wprowadził swoje akcje na giełdę we Frankfurcie, stając się pierwszą polską firmą, która jest równocześnie notowana tam oraz w Warszawie.

Działalność

Ciech działa na polskim oraz międzynarodowym rynku chemicznym. To jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie producent sody – wytwarza sodę kalcynowaną i oczyszczoną, sól, sorbeco i chlorek wapnia, których odbiorcami są m.in. przemysł szklarski, detergentowy i spożywczy.

Ciech SA produkuje również fabrykaty dla rolnictwa i przemysłu spożywczego (środki ochrony roślin, dodatki do pasz), świadczy usługi formulacji, wytwarza krzemiany i szkło, a także chemię organiczną w tym, pianki poliuretanowe i żywice.

Struktura

W ramach Grupy Ciech działają następujące spółki:

  • Ciech Soda Polska – działa od 1879 roku, odpowiada za kluczową dla Grupy Ciech produkcję sody kalcynowanej oraz soli; zatrudnia ponad 1000 pracowników, jej siedziba mieści się w Inowrocławiu;
  • Ciech Soda Deutschland – spółka w Stassfurt (Niemcy) produkująca sodę przeznaczoną między innymi dla branży farmaceutycznej, została włączona do Grupy Ciech w 2007 roku;
  • Ciech Soda Romania – dawniej Uzinele Sodice Govora, należy do Grupy Ciech od 2006 roku, produkuje sodę kalcynowaną, produkty sodopodobne, szkliwo sodowe i szkło wodne; siedziba spółki mieści się w rumuńskim mieście Ramnicu Valcea;
  • Ciech Sarzyna – dawne Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna, obecnie spółka akcyjna odpowiadająca za obszar produkcji organicznej; działa na rynku europejskim, a także w Australii i Azji;
  • Ciech Pianki – spółka stacjonująca w Bydgoszczy, produkuje pianki poliuretanowe dla Europy Środkowo-Wschodniej;
  • Ciech Vitrosilicon – dawne Żagańskie Huty Szkła, które zostały sprywatyzowane w 1988 roku; spółka produkuje wyroby szklarskie;
  • Ciech Cargo – inowrocławskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem towarów (węgla, towarów niebezpiecznych), istnieje od 2000 roku;
  • Ciech Trading – mieszcząca się w Warszawie firma zajmująca się dystrybucją materiałów takich jak soda i inne chemikalia.

Zarząd

Prezesem spółki akcyjnej Ciech od 2015 roku jest Maciej Tybura. W zarządzie zasiadają też Artur Osuchowski i Artur Król, natomiast ważnymi członkami Rady Nadzorczej są jej przewodniczący Sebastian Kulczyk i jego zastępca Tomasz Mikołajczyk.

Główną siedzibę Ciech SA znajdziemy w Warszawie przy ulicy Wspólnej 62.

Akcjonariat

Najważniejszym akcjonariuszem Ciech SA jest spółka Kulczyk Investments posiadająca 51,14 proc. udziałów. Pozostali istotni udziałowcy to TFI PZU (12.20 proc.) i Nationale-Nederlanden OFE ( 5 proc.).

Giełda

Notowania przedsiębiorstwa Ciech na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych można śledzić od 2005 roku, spółka figuruje m.in. w indeksie mWIG40. W 2011 roku w ramach "dual listingu" weszła również na niemiecką giełdę Börse Frankfurt, jedną z największych w Europie.

Wartość rynkowa Ciech SA jesienią 2017 roku wyniosła 3,44 mld zł.

d1wfful

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wfful
d1wfful
d1wfful
d1wfful

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj