Trwa ładowanie...
d35bb14

CIR: premier o inwestycjach w Orlenie (komunikat)

...

d35bb14
d35bb14

02.06. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk wziął udział w otwarciu kompleksu petrochemicznego PKN Orlen. Jest to jedna z najnowocześniejszych w Europie instalacji do produkcji kwasu tereftalowego, niezbędnego przy produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Zakład będzie dostarczał 20 proc. europejskiej produkcji tego surowca.

- To kolejny dowód, że inwestycje w Polsce mają autentyczny rozmach. To świadczy o tym, jak szybko wyzwanie innowacyjne przestało być hasłem, a stało się praktyką - powiedział szef rządu we Włocławku. Donald Tusk dodał, że tego typu inwestycje to efekt innowacyjnych pomysłów, energii oraz zdolności do współpracy z najbardziej zaawansowanymi technologiami.

Kompleks PKN Orlen składa się z dwóch instalacji - we Włocławku oraz w Płocku, dzięki którym możliwa jest produkcja paraksylenu oraz kwasu tereftalowego. Obie substancje są niezbędne w procesie wytwarzania PET (politereftalan etylenu) - podstawowego surowca do produkcji przedmiotów codziennego użytku, np. odzieży, zasłon, opakowań, plastikowych butelek oraz naczyń jednorazowych (kubków, talerzyków, sztućców). Moce produkcyjne instalacji wynoszą 400 tys. ton paraksylenu i 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie.

d35bb14

Światowe zapotrzebowanie na kwas tereftalowy rośnie nieprzerwanie od wielu lat w tempie ok. 8-10 proc. rocznie. Dzięki nowej instalacji możliwy będzie eksport polskich produktów do Chin i Europy Zachodniej.

Premier podkreślił także, że inwestycja oznacza nowe miejsca pracy. - To są te miejsca, to są ci ludzie, to są te pomysły, które powodują, że Polska jest dzisiaj w Europie pierwszym krajem jeśli chodzi o ilość nowych miejsc pracy - podsumował. W latach 2008-2011 blisko połowa nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej powstała w Polsce, w sumie ponad 930 tys. W samym kompleksie PKN Orlen zatrudnienie znajdzie ponad 200 specjalistów.

Donald Tusk dodał, że nowa instalacja jest całkowicie bezpieczna, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludzi, jak i ochronę środowiska. Zaznaczył także, że inwestycje oraz rozwój PKN Orlen oznaczają inwestycję w bezpieczeństwo energetyczne Polski. - Możemy być dumni, że w Polsce powstają tego typu przedsięwzięcia - podsumował.

W pierwszym kwartale 2011 roku wydatki firm na środku trwałe, a więc na przykład na zakup lub remont maszyn czy środki transportu wzrosły o 6 proc. W tym samym czasie przedsiębiorstwa wydały na nowe inwestycje ponad 15 miliardów złotych, czyli o 2,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Coraz więcej firm zaciąga również kredyty na nowe inwestycje. W porównaniu do kwietnia 2010 roku, wzrost ten wyniósł 9 proc.

d35bb14

Instalacja we Włocławku zajmuje powierzchnię 16 ha, na której wzniesiono 15 nowych budynków oraz zainstalowano ponad 800 różnego rodzaju urządzeń i instalacji takich jak zbiorniki, reaktory, wymienniki, pompy.

Budowa kompleksu petrochemicznego rozpoczęła się w 2008 r. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy i wymianie know-how ze specjalistami z Japonii, USA i Włoch. Łączny koszt inwestycji to ponad 1 mld euro.


Inwestycje prowadzą również inne przedsiębiorstwa przemysłu przetwórczego. W ciągu ostatnich trzech lat na terenie rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku powstało 50 instalacji, dzięki którym firma zwiększyła potencjał przerobu ropy naftowej o 75 proc. W marcu br. do użytku oddany został kompleks instalacji służących do przerobu ropy naftowej w rafinerii. Dzięki tej inwestycji Polska jest w stanie produkować o 4 miliony ton więcej paliw i produktów ropopochodnych (dotychczas było to ok. 19 milionów ton). Wartość inwestycji sięgnęła 1,5 miliarda euro. W 2011 roku uruchomione zostały nowe instalacje w Zakładach Azotowych w Puławach. Inwestycje w nową tlenownię oraz modernizację wytwórni amoniaku i mocznika kosztowały 500 milionów złotych. Możliwości produkcyjne amoniaku zwiększyły się o 20 proc., a zakłady w Puławach dostarczają ok. 12 proc. mocznika w Unii Europejskiej. Pod koniec 2010 roku uruchomiono także instalację kwasu azotowego w zakładach w Kędzierzynie Koźlu. Inwestycja kosztowała 300 mln zł.

d35bb14

W latach 2008-2011 rozpoczęła się także realizacja wielu projektów energetycznych, zwiększających bezpieczeństwo energetyczne kraju. W Świnoujściu budowany jest gazoport o przepustowości 5 mld m3. Dzięki terminalowi 1/3 potrzebnego gazu będzie mogła być sprowadzana do Polski drogą morską. Pozwoli to na dywersyfikację źródeł dostaw. Dobiega końca budowa kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej Lubiatów - Międzychód - Grotów. Rozbudowywane są podziemne magazyny gazu. Do 2015 roku całkowita pojemność magazynów gazowych wzrośnie z 1,66 mld m3 do ponad 3 mld m3. Również do 2015 roku powstanie w Polsce prawie 1 tys. km sieci przesyłowych gazu ziemnego, a w 2011 roku krajowy system gazociągów uzyska połączenie z Czechami. Rozbudowywane są ponadto elektrownie na terenie całego kraju. Dobiega końca budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Bełchatów. Rozpoczęły się prace przy rozbudowie m.in. elektrowni w Jaworznie, Tychach, Stalowej Woli czy Kozienicach.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d35bb14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35bb14