Trwa ładowanie...
d1663p3

CIR: spotkanie premierów Polski i Wietnamu (komunikat)

...

d1663p3
d1663p3

09.09. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk spotkał się w Hanoi z szefem wietnamskiego rządu Nguyenem Tan Dungiem. Polski premier ocenił, że stosunki między oboma krajami są nadzwyczaj przyjazne.

- Wszyscy w Polsce bardzo wysoko cenimy tę przyjaźń i tę współpracę, tym bardziej, że na co dzień współpracujemy z dużą wspólnotą wietnamską, która zamieszkała w Polsce - podkreślił Donald Tusk. - Chcemy w Unii Europejskiej być kluczowym przyjacielem Wietnamu i będziemy starali się pomagać rozwiązywać wzajemne problemy - dodał. Po spotkaniu obu premierów podpisano pięć dokumentów o współpracy.

Głównym tematem rozmów była kwestia rozwoju stosunków gospodarczych. - Otworzyliśmy perspektywy dla współpracy gospodarczej poza tradycyjnymi dziedzinami, takimi jak przemysł obronny, w którym też spodziewamy się rozwoju naszych relacji - zaznaczył Donald Tusk. - Polska będzie także współpracowała ze stroną wietnamską przy rekonstrukcji i pracach konserwatorskich wietnamskich zabytków - dodał.

d1663p3

W 2009 r. wartość obrotów handlowych między Polską i Wietnamem wyniosła 520 mln USD. Jednocześnie 304 mln USD wyniosło saldo ujemne po stronie Polski. Inwestycje wietnamskie w Polsce są szacowane na 7,9 mln USD, zaś polskie w Wietnamie - na ok. 20 mln USD.

- W bardzo szybkim czasie, jak sądzimy, znikną problemy wizowe dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych, dla pilotów, którzy będą obsługiwali bezpośrednie połączenie Warszawa-Hanoi - zaznaczył Donald Tusk. Otwarcie połączenia lotniczego planowane jest na listopad br. - Podejmiemy także starania, aby jak najszybciej podpisać wspólną decyzję o uznawaniu dyplomów - dodał szef polskiego rządu.

Jak zaznaczył premier, Polska bardzo wysoko ocenia prezydencję Wietnamu w ASEAN - Stowarzyszeniu Narodowym Azji Południowo-Wschodniej. - Z wielką satysfakcją chciałem podkreślić pozytywną rolę Wietnamu, jako jednego z liderów wspólnoty międzynarodowej w tej części świata - podkreślił Donald Tusk.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że wielu członków wietnamskiej delegacji witało go polskim pozdrowieniem "dzień dobry", co - według niego - od razu zbudowało dobrą atmosferę spotkania obu delegacji. Niektórzy przedstawiciele wietnamskich władz studiowali w Polsce - w związku z tym znają nasz język. W śród nich są m.in. minister środowiska Pham Khoi Nguyen, czy prezydent Hanoi Nguyen The Tao.

d1663p3

Premier Wietnamu Nguyen Tan Dung przypomniał, że w obecnym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Wietnamem. - Wietnam zawsze traktuje Polskę jako ważnego partnera w Europie Środkowowschodniej - powiedział. - Obie strony są zadowolone ze współpracy na arenie międzynarodowej. W obliczu przewodniczenia przez Polskę Unii Europejskiej, w drugiej połowie 2011 r., polski premier wyraził gotowość do bycia pomostem między Wietnamem a UE - dodał Nguyen Tan Dung.

W obecności obu premierów podpisano pięć dokumentów: umowę o współpracy dotyczącej obronności, protokół o współpracy między resortami spraw zagranicznych, umowę o wzajemnej ochronie informacji niejawnych, porozumienie o rozwoju i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie weterynarii, a także list intencyjny o współpracy ministerstw środowisk obu krajów.

Umowa o współpracy w zakresie obronności przewiduje wymianę doświadczeń, wsparcie logistyczne, współpracę w ramach misji pokojowych i operacji Narodów Zjednoczonych, współpracę techniczną, a także współdziałanie w zakresie szkolnictwa wojskowego i ratownictwa.

d1663p3

Protokół o współpracy między MSZ Polski i Wietnamu zakłada regularną wymianę informacji dotyczących polityki, spraw konsularnych, współpracę kulturalną, wspieranie rozwoju stosunków dwustronnych, usprawnianie współpracy międzynarodowej w ramach organizacji i forów oraz coroczne dwustronne konsultacje.

Umowa o ochronie informacji niejawnych określa zasady ochrony przekazywanych i wytwarzanych informacji niejawnych oraz kontaktów niejawnych w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego. Ustala także równorzędne klauzule tajności oraz zobowiązuje do ich poszanowania i ochrony.

W ramach porozumienia o rozwoju i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie weterynarii Polska i Wietnam będą współpracować na rzecz ograniczania i walki z chorobami zakaźnymi zwierząt oraz w dziedzinie ochrony bydła i pasz. Wymienią się także wzorami świadectw weterynaryjnych. Zatwierdzenie świadectw weterynaryjnych ma szczególne znaczenie dla eksportu do Wietnamu świeżego mięsa oraz produktów mięsa wieprzowego. Podpisanie dokumentu stwarza możliwość zwiększenia wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Wietnamem.

d1663p3

List intencyjny o współpracy ministerstw środowisk Polski i Wietnamu stworzy warunki do współdziałania obu resortów w zakresie ochrony środowiska. Polska ma w tym zakresie do zaoferowania projekt GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii, realizowany przez Ministerstwo Środowiska. Jego celem jest międzynarodowy transfer innowacyjnych technologii sprzyjających ochronie środowiska.

Projekt obejmuje rozwiązania technologiczne w zakresie oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, innowacyjne technologie przetwarzania odpadów niebezpiecznych, rozwiązania wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym maszyny rolnicze służące do wytwarzania brykietu i kolektory słoneczne, technologie dla koksownictwa oraz technologie energooszczędne.

O rozwoju współpracy polsko-wietnamskiej premier rozmawiał także z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nongiem Duc Manhem.

d1663p3

Rano szef polskiego rządu złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych za Wolność Kraju. Jeszcze dzisiaj spotka się z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni i sympatykami naszego kraju.

Polskie uczelnie ukończyło ok. 4 tys. obywateli Wietnamu. Najwięcej z nich uczyło się w Polsce w latach 60., 70. i 80. Kształcili się w naukach humanistycznych i matematyczno-fizycznych, cywilnych i wojskowych. W tym roku akademickim w Polsce uczy się 293 wietnamskich studentów. Rok wcześniej było ich 358, a w roku akademickim 2007/2008 - 396.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3