CIR: wizyta w RPA - premier spotkał się z wiceprezydentem Kgalemą Motlanthe (komunikat)
...
17.10. Warszawa - CIR informuje:
- To co najważniejsze dla nas to przyszłość i cieszę się, że RPA, lider tego regionu, będzie współpracowała z Polską, bardzo ambitnym krajem, liderem środkowej i wschodniej Europy - mówił premier w Pretorii.
Wiceprezydent Kgalema Motlanthe powiedział, że wizyta Premiera Donalda Tuska zaznacza punkt zwrotny w naszych stosunkach, które mają długą, dobrą tradycję opartą na wspólnie uznawanych wartościach.
- Z satysfakcją wysłuchaliśmy relacji ze spotkań naszych ministrów jakie odbyły się w dniu wczorajszym, te relacje potwierdzają, że współpraca między RPA a Polską może być współpracą dużo bardziej owocną niż do tej pory - powiedział premier Donald Tusk w Pretorii.
W obecności szefa polskiego rządu i wiceprezydenta Kgalema Motlanthe podpisano umowę o współpracy gospodarczej. Podpisana dziś umowa ma na celu wspieranie rozwoju kontaktów gospodarczych, a także promowanie handlu, inwestycji i turystyki. Strony deklarują współpracę m.in. w sektorze energetycznym, wydobywczym, rolnictwie. Umowa zakłada m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej.
Zacieśnianie współpracy gospodarczej było tematem rozmowy premiera i wiceprezydenta. Ważną inicjatywą w tej dziedzinie będzie również Forum PolandAfrica 2013 w listopadzie tego roku w Łodzi, które jest organizowane w ramach ogłoszonego przez rząd polski programu Go Africa.
Szef rządu nawiązał również do współpracy w związku ze szczytem COP 19 w Warszawie. - Mamy podobny punkt widzenia zarówno na kwestie klimatyczne jak i inne konteksty związane z klimatem i energią, w tym jeśli chodzi na przykład o przyszłość energetyki opartej na węglu. Z satysfakcją przyjąłem propozycję naszych ministrów środowiska w sprawie współpracy w trakcie szczytu w Warszawie - powiedział.
Donald Tusk na konferencji prasowej powiedział też, że dzisiaj RPA jest dla bardzo wielu państw, narodów, dla wielu ludzi na świecie wzorem transformacji. Przypomniał, że Polska też przeszła transformację i dzisiaj oba kraje mogą wymieniać się doświadczeniami i swoją wiedzą.
Premier nawiązał również do tematu dużej grupy Polaków mieszkającej na stałe w RPA. Dziękował za gościnę dla tysięcy Polaków, których historia zmusiła do szukania nowej ojczyzny oraz za poświęcenie południowoafrykańskich pilotów, którzy zginęli w czasie lotów z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/