CIR ws. terminalu LNG w Świnoujściu (komunikat)
...
25.08. Warszawa - CIR informuje:
Podpisano porozumienie dotyczące organizacji finansowania budowy terminalu LNG w Świnoujściu. W ramach tego porozumienia bank PKO BP S.A. został koordynatorem pierwszego etapu finansowania konsorcjalnego przez banki komercyjne.
Zadaniem PKO BP S.A. na tym etapie będzie stworzenie konsorcjum ("club deal") oraz uzgodnieniu z jego uczestnikami warunków finansowania i wysokości ich zaangażowania w ten projekt. Po ustaleniu ostatecznego składu konsorcjum i roli poszczególnych banków, konsorcjum będzie kontynuowało prace nad przygotowaniem "mandate letter". Dokument ten będzie wiążący dla uczestników konsorcjum, a jego podpisanie planowane jest do końca bieżącego roku.
Szczegółowe rozmowy prowadzono z dziewięcioma dużymi bankami komercyjnymi, które wyraziły zainteresowanie udziałem w finansowaniu inwestycji. Trwają prace dotyczące udziału w finansowaniu inwestycji międzynarodowych instytucji finansowy takich jak, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Gaz-System S.A. nie wyklucza również finansowania budowy terminalu LNG z udziałem Agencji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Generalnego Realizatora Inwestycji, jeżeli warunki tego finansowania będą atrakcyjne.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy podjęto szereg działań przyspieszających budowę terminalu. 15 lipca 2009 r. zostało wydane pozwolenie na budowę, które jest już prawomocne. 6 sierpnia 2009 r. spółka Polskie LNG, której właścicielem jest Gaz-System S.A., ogłosiła procedurę wyboru generalnego wykonawcę inwestycji, a 18 sierpnia 2009 r. procedurę wyboru wykonawcy usług nadzoru dla terminalu LNG. 20 sierpnia 2009 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Polskim LNG Sp. z o.o., Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., Urzędem Morskim w Szczecinie a Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Porozumienie określa zasady współpracy pomiędzy stronami, w szczególności zakresy rzeczowe i harmonogramy poszczególnych podprojektów. Ich realizacja umożliwi zakończenie i oddanie do eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu w czerwcu 2014 roku.
Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada realną dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych.
Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach (w trakcie) oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów (w trakcie) oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich wspieranych przez polski rząd projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/