Trwa ładowanie...

Coraz więcej dzieci zmuszanych do pracy i prostytucji

Prawie sześć milionów dzieci jest zmuszanych do pracy. Dużo więcej wykorzystywanych jest do prostytucji. W Kongo 11 tys. dzieci walczy w gangach, a 40% z nich to dziewczynki wykorzystywane seksualnie. Przemoc wobec dzieci jest coraz większym problemem - tak wynika z raportów ONZ, organizacji Amnesty International i "Save the Children".

Coraz więcej dzieci zmuszanych do pracy i prostytucjiŹródło: AFP
d2y5dtg
d2y5dtg

W raporcie organizacji "Save the Children" ogłoszonym w Nowym Jorku podano szokujące dane: ponad milion dzieci w ciągu czterech ostatnich lat znalazało się w więzieniach. Według organizacji 90% uwiezionych zostało uznanych winnymi lżejszych przestępstw.

- _ To najwyższy czas, żeby zacząć chronić prawa dzieci i traktować je jak pełnoprawnych obywateli _- powiedział Paulo Sergio Pinheiro, autor raportu. Wynika z niego, że ponad miliard dzieci spotyka codzienna przemoc ze strony swioich opiekunów i nauczycieli. Autorzy raportu mówią też o molestowaniu seksualnym i przemocy domowej.

Pinheiro porównał sytuację dzieci do emancypacji kobiet w XX w. i robotników w XIX w. ONZ liczy na współpracę rządów na całym świecie i narodowe strategie, które mogłyby zmniejszyć problem przemocy.

Trzeci raport opublikowany we wtorek przez Amnesty International ujawnia szokującą prawdę o sytuacji dzieci w Kongo. 11 tysięcy nieletnich znajduje się tam w rękach przywódców gangów, mimo że wojna, w której zginęły cztery miliony ludzi, skończyła się trzy lata temu.

d2y5dtg

Program demobilizacyjny uruchomiony dwa lata temu w Kongo miał na celu uwolnienie i powrót "do cywila" 30 000 dzieci. Ale Amnesty International uważa, że program nie spełnia oczekiwań. Organizacja apeluje do zwycięzcy nadchodzących wyborów, by podjął tę kwestię. - _ Dzieci są wykorzystywane seksualnie przez dowódców. Wśród nich 40% stanowią dziewczynki, które są traktowane jak niewolnice _- powiedziała członkini Amnesty International Veronique Albert.

d2y5dtg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y5dtg