Trwa ładowanie...
dwu0m67
giełda

Czekając na pierwszą gwiazdkę

W oczekiwaniu na wigilijną wieczerzę w gronie rodziny, w atmosferze ostatnich zakupów i przedświątecznych porządków inwestorzy na naszym rynku od kilku sesji nie są skorzy do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Share
dwu0m67

W oczekiwaniu na wigilijną wieczerzę w gronie rodziny, w atmosferze ostatnich zakupów i przedświątecznych porządków inwestorzy na naszym rynku od kilku sesji nie są skorzy do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Stąd spokojne sesje z niewielką aktywnością i kosmetycznymi zmianami indeksów. Trochę szkoda bo, nastroje na innych rynkach są bardzo dobre. My stoimy z boku, ale i tak osiągnięte już w tym roku poziomy są naprawdę przyzwoite. Dzisiejsza sesja to także krążenie wokół wczorajszego zamknięcia, przeważnie lekko po czerwonej stronie. Mimo iż dzisiaj opublikowano sporo danych z amerykańskiej gospodarki, nie pomogło to w ożywieniu handlu na naszym parkiecie.

Obroty przekroczyły dziś poziom zaledwie 800 milionów złotych, wzrost zanotowało 168 spółek, spadało 164. WIG20 zakończył się praktycznie bez zmian (-0,03%), mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio 0,41% i 0,22%. Najlepsze sektory to: spożywczy, telekomunikacyjny i chemiczny, gorzej radziły sobie media, banki i informatyka.

Wśród największych spółek zmiany w trakcie sesji rzadko przekraczały 1%. Na wyróżnienie zasługiwały rosnące TPSA (+1,51%), BRE (+0,39%), GTC (+1,01%), PGNIG (+0,83%). Na czerwono sesję kończyły między innymi Tauron (-0,88%), Cyfrowy Polsat (-0,77%), PKN (-0,39%), PEKAO (-0,54%).

dwu0m67

Na szerokim rynku najlepiej prezentowały się akcje spółki Makarony Polskie (+14,69%) po informacji o działaniach mających na celu połączenie z Mispolem. Proponowany parytet wymiany 13 akcji nowej emisji Mispolu za 10 akcji Makaronów Polskich. Ostateczny parytet wymiany ma zostać ustalony do 28 lutego 2011 po przeprowadzeniu due diligence obu spółek, który ma potrwać do 15 lutego. Dobrze prezentowały się Techmex (+10,71%), Elkop (+11,43%), FON (+15,56%), BOMI (+6,66%) – tu pomagała podwyższona rekomendacja Domu Maklerskiego IDM z ceną docelową 11 złotych. Spadał Novitus (-1,49%) po podaniu wstępnego parytetu wymiany na akcje Comp (+4,31%) w związku z planowanym połączeniem. W tym przypadku ostateczny parytet będzie ustalony na podstawie sześciomiesięcznej średniej ceny akcji Compu i Novitusa liczonej od daty podpisania listu intencyjnego, czyli 21 grudnia. Cały proces połączenia ma zakończyć się do 30 września 2011 roku. Nienajlepiej wypadły także: Sfinks (-5,34%) i ANTI (-4,95%) notujące swoje historyczne
minima.

W dniu dzisiejszym na głównym rynku GPW zadebiutowały akcje Celtic Property Developments (+107%), z trochę dziwnym kursem ostatniej transakcji dziesięcioma akcjami po 49,99 złotych pomimo, że wcześniejsze były na o wiele niższym poziomie 28 złotych. Kolejnej spółki z branży deweloperskiej przez wielu uważanej za dobry pomysł inwestycyjny na najbliższe miesiące.

Ostatnie tegoroczne sesje będą miały prawdopodobnie podobny przebieg jak te, które oglądamy od kilku dni, tylko z jeszcze niższymi obrotami. To będzie czas porządkowania portfeli i ewentualnych transakcji zawieranych w celach optymalizacji podatkowych. Nie przypuszczam, by nastąpiły jakieś istotne ruchy. Obecne poziomy indeksów w pełni satysfakcjonują byki, a niedźwiedzie nie mają za dużo argumentów by przejąć inicjatywę.

Jest to mój ostatni tegoroczny komentarz. Życzę więc Państwu miłych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia, wspaniałej zabawy na sylwestrowych balach oraz wielu sukcesów w nadchodzącym roku.

dwu0m67

Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dwu0m67

Podziel się opinią

Share
dwu0m67
dwu0m67