Trwa ładowanie...
d2ng67a
finanse
13-11-2009 09:00

Dalszy spadek WPI; w poł. '10 inflacja może spaść poniżej 1 proc . - BIEC

13.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) spada siódmy miesiąc z rzędu. W połowie 2010 r. tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc. - wynika z...

d2ng67a
d2ng67a

13.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) spada siódmy miesiąc z rzędu. W połowie 2010 r. tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc. - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych spada siódmy miesiąc z rzędu. Zdecydowana większość składowych wskaźnika działa w kierunku ograniczenia tempa wzrostu cen. Tym samym w przyszłym roku można spodziewać się znacznego spadku inflacji. W połowie 2010 r. tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc." - napisano w komunikacie.

Wg autorów raportu tendencja ta może jednak szybko ulec odwróceniu jeśli w otoczeniu światowym pojawi się presja inflacyjna związana z fazą ożywienia gospodarczego, której zazwyczaj towarzyszy wzrost cen surowców oraz wzrost stóp procentowych.

Zdaniem BIEC, w kierunku potencjalnego nasilenia presji inflacyjnej działa obecnie jedynie narastające zadłużenie skarbu państwa.

d2ng67a

"Czynnik ten jednak nie będzie źródłem wzrostu cen konsumpcyjnych w krótkim okresie. Jego działanie jest bowiem znacznie opóźnione i znajduje swe odbicie w poziomie inflacji zazwyczaj z około dwuletnim opóźnieniem" - napisano.

Z kolei spadające koszty wytwarzania przypadające na jednego zatrudnionego to czynnik najsilniej działający w kierunku spadku inflacji.

"Obserwowana ostatnio tendencja do redukcji jednostkowych kosztów pracy jest silniejsza od tej, która towarzyszyła poprzedniej światowej recesji z lat 2000-01. Przedsiębiorstwa wyciągnęły wnioski z poprzedniego załamania aktywności gospodarczej i redukują gwałtownie koszty. Ich spadek nastąpił głównie na skutek ograniczenia tempa wzrostu wynagrodzeń oraz redukcji zatrudnienia" - podano w komunikacie.

Zdaniem autorów raportu niższe koszty wytwarzania oraz perspektywa słabszego popytu wpływają stabilizująco na oczekiwania przedsiębiorców co do kształtowanie się cen oferowanych przez ich firmy wyrobów. Blisko 3/4 przedsiębiorców nie zamierza zmieniać cen w najbliższym czasie.

"Słabsza kondycja gospodarstw domowych, zagrożenie utratą pracy oraz zaostrzone przez banki kryteria przyznawania kredytów nie będą sprzyjały w najbliższym czasie wzrostowi konsumpcji finansowanej kredytem bankowym, to ograniczy popyt i zmniejszy presję inflacyjną " - podano. (PAP)

ana/

d2ng67a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ng67a