Trwa ładowanie...
d1w4k2l
gpw

Deficyt inwestorom niestraszny

Nowy tydzień rozpoczął się na warszawskiej giełdzie silną zwyżką. Inwestorów nie przestraszyły informacje o planowanym, wyższym od wcześniej oczekiwanego, poziomie deficytu budżetowego, jakie pojawiły się w weekend.

Share
d1w4k2l

Dużo wyższą wagę miały dla rynku ostatnie, pozytywne sesje na rynkach amerykańskich i azjatyckich, bowiem WIG20 rozpoczął handel na poziomie, 2165 czyli +2,3%. Wysoki poziom startu notowań nie zniechęcił inwestorów do kupowania papierów, dzięki czemu w dalszej części sesji indeks utrzymywał się w okolicach wartości z otwarcia, a kulminację pozytywnych nastrojów obserwowaliśmy w końcówce, kiedy to rynek dynamicznie wzrósł o około 30 punktów na dzienne maksimum. Finisz notowań wypadł na poziomie 2197, co oznacza wzrost o 3,8%. Indeksy średnich i małych spółek dzisiejszą sesję zakończyły również wzrostem, ale jego skala była już nieco skromniejsza: mWIG40 +2,4% i sWIG80 +1,8%. Obroty raczej nie potwierdzają dzisiejszych wzrostów, bowiem kwota 1,1 mld zł to zdecydowanie za mało jak na taki ruch indeksów, ale niższa aktywność rynku w dniach, gdy największe światowe rynki nie pracują (Święto Pracy w USA) jest raczej częstym zjawiskiem na naszej giełdzie.

Okazały wzrost indeksów w dniu dzisiejszym zawdzięczamy, w znacznej mierze, akcjom banków: PEKAO +5,6%, BZWBK +5,8% i BRE +3,9%. Swoją cegiełkę, dołożyły również spółki surowcowe, zwłaszcza KGHM +3,6% i PKN ORLEN +4,2%, oraz wymierny wpływ miała drożejąca o 3% TPSA. Cały czas słabiej od rynku zachowują się walory PKOBP +1,1%, być może ze względu na ubiegło tygodniowe informacje o złożeniu prospektu emisyjnego do KNF, które przypomniały inwestorom o zbliżającej się emisji akcji, która wcześniej nie była zbyt dobrze przez rynek postrzegana. Z dużych spółek okazałe wzrosty odnotowały dziś również CERSANIT +7%, GTC +7% i TVN +6,1%. Na szerokim rynku wzrostem wyróżniły się dzisiaj papiery V NFI VICTORIA +20,6%, ANTI +14,3% czy POLICE +11,4%.

Dzisiejsza sesja ma pozytywną wymowę, wzmocnioną zamknięciem na dziennym maksimum i sugeruje kontynuację wzrostów podczas kolejnych notowań. Prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza zwiększy się w przypadku przekroczenia przez indeks poziomu 2214. Dodatkowo wyjście powyżej 2236, pozwalałoby przyjąć założenie, iż rynek szykuje się do ataku na poprzednie maksimum.
Karol Koszarski
Makler DM BZ WBK
karol.koszarski@bzwbk.pl

d1w4k2l

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1w4k2l

Podziel się opinią

Share
d1w4k2l
d1w4k2l