Trwa ładowanie...
delikatesy
14-10-2009 10:55

Delikatesy umawiają się na równe ceny

Tak wyrównanych cen w sklepach czterech różnych sieci nie było od początku prowadzenia Barometru Handel-netu. W październiku na zakupy 24 produktów spożywczych w supermarketach delikatesowych trzeba było wydać około 130 zł.

Delikatesy umawiają się na równe cenyŹródło: Jupiterimages
d36zvfp
d36zvfp

Piotr i Paweł, Alma, Delima i Bomi: tak wyrównanych cen w czterech sklepach nie widzieliśmy odkąd robimy Barometr cen. Najdroższa tym razem Alma (133,94 zł) jest droższa tylko o niecałe 3,5 zł od najtańszego Piotra i Pawła. Czyżby delikatesy podglądały swoje ceny i nie pozwalały się przebić konkurentom pod względem ich atrakcyjności?

Dwa pozytywne wnioski nasuwają się po bliższym zbadaniu cen w październiku: żywność już nie drożeje, a w przypadku sezonowych produktów pojawiają się naprawdę atrakcyjne oferty. Wystarczy spojrzeć na krajowe jabłka: w Delimie, można je było kupić już za 79 groszy za kilogram. Szkoda, że inne sklepy nie wykorzystują sezonowych okazji do zaoferowania swoim klientom tak atrakcyjnych cen. W Piotrze i Pawle jabłka są aż 3 razy droższe. Niewiele tańsze jabłka kupimy w Bomi. Alma jest gdzieś po środku z ceną 1,49 zł za kilogram. Dobre wrażenie, jakie mieliśmy po wizycie w Almie w lipcu i pod koniec sierpnia tym razem psuje schab bez kości, wyraźnie najdroższy, po 25,5 zł za kg. Alma w lipcu była najtańsza wśród delikatesów, zakupy kosztowały tam tylko 124,06 zł. W sierpniu ceny zmieniły się niewiele, było drożej o nieco ponad złotówkę. Wtedy odrobinę tańszy był tylko Piotr i Paweł. Sądziliśmy, że Alma tak łatwo nie odda konkurentom pozycji najtańszych delikatesów. A tu taka niespodzianka i spadek na ostatnie
miejsce. Sprawiedliwie trzeba jednak przyznać, co już zaznaczaliśmy na początku, że stawka jest bardzo wyrównana, różnice cen w delikatesach minimalne.

Poza drogim schabem Almie zaszkodziło też podniesienie cen bułek, masła, sera typu gouda, jogurtów, kawy (o całą złotówkę na 250. gramowej paczce Tchibo Family) i paru innych produktów. Tańszy jest kurczak, a wódka najtańsza wśród wszystkich delikatesów. Ale pomidory o tej porze roku po 4,19 zł za kg to już przesada, w Delimie są po 1,79 zł. W innych sklepach na pozytywne wyróżnienie zasługuje obniżenie cen w Bomi, w którym wartość koszyka Handel-netu spadła ze 137,66 zł do 131,71 zł. Delima jest niemal identyczna jak przed miesiącem, zakupy były droższe tylko o 10 groszy. Piotr i Paweł podrożał równo o 6 zł, ale i tak jest najtańszy wśród swoich konkurentów. Aby porównać wszystkie ceny, patrz tutaj.
JS

d36zvfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zvfp