Trwa ładowanie...
d2nydat

Alma

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Alma to polska sieć sklepów sprzedających produkty luksusowe. W ostatnim roku poddana została procesowi likwidacji.

Historia

Geneza marketów Alma sięga 1945 roku, gdy powstała Rejonowa Składnica Przemysłu Chemicznego w Krakowie. Niedługo potem została ona przekształcona w Wojewódzką Hurtownię Przemysłu Chemicznego, a następnie w Przedsiębiorstwo Handlu Chemikaliami „Chemia”. W 1990 roku stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

Już rok później spółkę zarejestrowano jako Firmę Handlową „KrakChemia SA”, a następnie sprywatyzowano. Wokół tego procesu pojawiło się wiele niejasności, a rzekome zaniedbania i fałszywe sprawozdania nie ominęły resortu przekształceń własnościowych, włączając ówczesnego ministra, Janusza Lewandowskiego. Szereg spraw sądowych zakończył się jednak uniewinnieniem oskarżonych.

W 1994 roku spółka KrakChemia zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a cztery lata później jej forma prawna została zmieniona ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. W tym samym roku doszło także do zmiany nazwy firmy na Alma Market S.A., przy czym spółka o nazwie KrakChemia-Hurt pozostała jej jednostką zależną, prowadzącą działalność w branży chemicznej. Sama Alma Market zajęła się natomiast handlem artykułami spożywczymi.

Struktura

Grupa kapitałowa spółki Alma Market składa się z trzech spółek zależnych: z zakresu handlu produktami chemicznymi KrakChemia S.A., działająca na rynku nieruchomości Alma Development Sp. z o.o., a także produkujący artykuły spożywcze Krakowski Kredens Sp. z o.o. Siedziba Alma Market mieści się w Krakowie, a aktualnym prezesem jest Rafał Dyląg.

Głównym akcjonariuszem Alma Market jest były prezes zarządu, Jerzy Mazgaj, posiadający prawie 35 proc. udziałów i 56 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Akcje posiadają także OFE PZU „Złota Jesień” (17 proc. akcji) oraz BZ WBK AIB Asset Management S.A (8 proc. akcji).

Działalność

Jeszcze pod koniec 2006 roku na sieć Alma składało się 5 sklepów, usytuowanych przede wszystkim w Polsce południowej. W następnych 3 latach firma rozwijała się na tyle prężnie, że zdołano otworzyć 23 kolejne markety. Do połowy 2016 roku ich liczna wyniosła 49.

Poza tym sieć wprowadziła własne marki produktów – Krakowski Kredens oraz Food&Joy, a także sprzedaż on-line, Alma24.pl. Dla stałych klientów uruchomiono program lojalnościowy pod nazwą Klub Konesera.

Przy sieci supermarketów od 2014 roku działała Fundacja Alma Pokochaj Życie.

Bankructwo

Kłopoty finansowe firmy Alma Market pojawiły się w 2016 roku. Eksperci rynku za ich przyczynę przyjęli silną konkurencję ze strony sieci supermarketów dyskontowych, takich jak Biedronka czy Lidl, które od dłuższego czasu wprowadzały do swoich sklepów produkty luksusowe. Sytuację mógł pogorszyć podatek handlowy oraz niepoprawna polityka przeceniania produktów.

We wrześniu 2016 roku do krakowskiego sądu wpłynął wniosek firmy o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. Po korekcji prognoz przychodów z 900 mln do 660 mln wartość akcji Alma Market spadła drastycznie o 12,5 proc. od momentu otwarcia giełdy do godz. 14.00.

Niedługo później zakończono program lojalnościowy, a także sprzedaż internetową. Zlikwidowano również 40 sklepów w całej Polsce. Według stanu na październik 2017 roku jedyną działającą placówką Almy jest sklep zlokalizowany w Sopocie, jednak i on przygotowywany jest do zamknięcia.

W listopadzie 2016 roku z funkcji prezesa został odwołany założyciel sieci, Jerzy Mazgaj. Na jego miejsce powołano Rafała Dyląga. W lutym 2017 roku pojawił się oficjalny wniosek Alma Market o upadłość likwidacyjną.

Notowania na giełdzie

Według stanu na październik 2017 roku akcje upadającej spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych na 0,56 zł.

d2nydat

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nydat
d2nydat
d2nydat
d2nydat