Dentystka - stewardesa na pokładzie
Dzieci z małych miasteczek i wsi będą leczyć zęby w autobusie
"Nie jest dobrze i tutaj trzeba bić na alarm" - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w Warszawie na konferencji prasowej inaugurującej program profilaktyczny.
Sadri Rayad, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii stwierdził, że problem próchnicy plasuje Polskę na poziomie takich krajów jak Wietnam czy Bośnia i Hercegowina.
Fundacja Wiewiórki Julii zamierza dotrzeć do dzieci z małych miejscowości "dentobusem", specjalnie wyposażonym gabinetem stomatologicznym na kółkach. "Dentobus Wiewiórki Julii" ma dotrzeć do tych miejsc w Polsce, w których opieka dentystyczna jest bardzo słaba i prawie nieosiągalna. Fundacja rozpoczęła zbiórkę środków na zakup i wyposażenie pierwszego dentobusu, którego przewidywana cena waha się między 1,5-2 mln złotych.
Fundacja Wiewiórki Julii (wcześniej Villa Nova Dzieciom) została powołana przez dr Dżuliettę Kiworkową w 2005 roku jako pierwsza w Polsce organizacja zapewniająca bezpłatną opiekę dentystyczną dzieci i młodzieży, a także oferująca regularne konsultacje i przeglądy. Na początku swojej działalności fundacja pomagała podopiecznym domów dziecka oraz placówek socjalnych w Warszawie i jej okolicach. Ze względu na wzrastającą liczbę zgłoszeń pochodzących również z mniejszych miejscowości wojewódzkich fundacja postanowiła rozszerzyć działalność.
"Myślę, że taki dentobus niedługo zacznie jeździć po polskich drogach i liczymy na to, że zaczniemy nasze działania od najmniejszych miasteczek i wiosek, tam gdzie dostęp do opieki dentystycznej jest najtrudniejszy" - powiedziała wiceprezes Fundacji Wiewiórki Julii, dr Emma Kiworkowa.
Do momentu zebrania środków na zakup i wyposażenie dentobusu grupa stomatologów będzie jeździła po Polsce odwiedzając zgłoszone do projektu placówki takie jak szkoły czy domy dziecka w ramach akcji "Podróże Julii". Dzięki temu powstanie wstępna karta medyczna dzieci oraz mapa miejscowości, które wezmą udział w programie "Dentobus Wiewiórki Julii".
"Bardzo mnie to cieszy, że taki pilotażowy projekt powstaje i że będzie nie tylko zbierał informacje, ale pokazywał, że w ten sposób możemy dojechać tam, gdzie do tej pory nikt nie docierał" - powiedział Rzecznik Praw Dziecka.
Do projektu włączyła się również Spółka Tramwaje Warszawskie oraz Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii, które jest pomysłodawcą akcji "Tramwaje Zdrowego Uśmiechu". 12 września w Warszawie na terenie zajezdni na Woli dzieci będą mogły bezpłatnie się zbadać i nauczyć prawidłowej higieny jamy ustnej. 15 września na ulicach Warszawy pojawi się specjalny tramwaj Wiewiórki Julii oferujący bezpłatne porady stomatologiczne.
Akcję wspierają również Henryka Krzywonos-Strycharska oraz Dorota Wellman, przyjaciółki Fundacji Wiewiórki Julii.
"Kiedy poznałam panią Kiworkową stwierdziłam, że to jest naprawdę cudowny człowiek i zrobił wielką pracę. (...) Najważniejsze w tym są dzieci, dla dzieci jestem w stanie zrobić wszystko" - dodaje Krzywonos-Strycharska, doradca Rzecznika Praw Dziecka zapewniając, że dołoży wszelkich starań, aby projekt został zrealizowany.
(Nap)