Trwa ładowanie...

Deweloperzy zarabiają coraz więcej

Najwięksi giełdowi deweloperzy zarobili na czysto w III kwartale tego roku ponad 192 mln zł wobec blisko 45 mln zł straty rok wcześniej. Zaksięgowali przeszło 1 mld zł przychodów ze sprzedaży podczas gdy w analogicznym okresie było to blisko 160 mln zł mniej.

Share
Deweloperzy zarabiają coraz więcej
Źródło: Jupiterimages
d1nfmb3

Najwięksi giełdowi deweloperzy zarobili na czysto w III kwartale tego roku ponad 192 mln zł wobec blisko 45 mln zł straty rok wcześniej. Zaksięgowali przeszło 1 mld zł przychodów ze sprzedaży podczas gdy w analogicznym okresie było to blisko 160 mln zł mniej.

Kondycja finansowa poszczególnych firm była mocno zróżnicowana Bez deweloperów z segmentu komercyjnego, czyli Echo i GTC, zysk netto podniósł się do blisko 103 mln zł z prawie 80 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży dla tej grupy firm wyniósł blisko 170 mln zł wobec prawie 155 mln zł rok wcześniej. Przychody wyniosły prawie 760 mln zł wobec 607 mln zł w analogicznym kwartale 2009 r.

d1nfmb3

Wyróżnia się Ronson

W III kwartale pod względem dynamiki zysków szczególnie wyróżniły się Ronson Development oraz LC Corp. Obie firmy zarobiły po blisko 3 razy więcej niż w III kwartale 2009 r. Pierwsza aż prawie 23 mln zł, druga 8,3 mln zł. Wytłumaczeniem jest tu znaczący wzrost skali działania. Przychody Ronsona podniosły się do przeszło 123 mln zł z niecałych 36 mln zł. LC Corp wykazał prawie 34 mln zł sprzedaży przy 11 mln zł rok wcześniej. Dobrą formę utrzymał J.W. Construction, który przy zwiększonej sprzedaży znacząco poprawił rentowność. Na czysto zarobił aż blisko 36 mln zł. Wykazał najwyższe przychody w analizowanej grupie.

Kwartał do mniej udanych zalicza Budimex Nieruchomości, który w I połowie roku był jednym z liderów branży na giełdzie. III kwartał miał wyraźnie gorszy. Przychody co prawda jeszcze mocno rosły, ale na poziomie zysków było wyraźnie słabiej. Zysk brutto ze sprzedaży podniósł się o 16%, a czysty zysk obniżył o jedną trzecią. W III kwartale spółka podpisała akty notarialne na 237 mieszkań wobec 72 rok wcześniej, 263 w II kwartale i 372 w trzech pierwszych miesiącach tego roku.

Zmniejszyła się w porównaniu z I połową tego roku przedsprzedaż. W III kwartale wyniosła 238 mieszkań wobec 72 rok wcześniej, 311 - kwartał wcześniej i 181 w I kwartale tego roku. Zmniejszyły się przy znacząco zapasy niesprzedanych mieszkań. Na koniec 2009 r. było ich 1332 (629 objęte przedsprzedażą, ale na które nie było jeszcze podpisanych aktów notarialnych). Na koniec III kwartału tego roku zapasy obniżyły się do 460 mieszkań (232 zostały sprzedane, ale nie podpisano jeszcze aktów notarialnych). Budimex Nieruchomości ma bank ziemi, na którym można wybudować 6,7 tys. mieszkań. Średnia cena zakupu to 950 zł za m2.

d1nfmb3

Deweloperzy w defensywie

Szczegółowe dane dotyczące sytuacji Budimex Nieruchomości dobrze obrazują zjawiska zachodzące w całej branży. Firmy przyjęły różne postawy w czasie kryzysu. Część budowała zapasy, inne wyprzedawały ofertę. Niektóre gromadziły bank ziemi, inne zastanawiały się co zrobić z drogimi gruntami nabytymi przed kryzysem. Jedni rozpoczynali odważniej nowe projekty, inni postępowali bardzo ostrożnie, czekając na nadejście lepszych czasów.

Deweloperzy pozostają jednym ze słabszych sektorów na giełdzie. Od połowy tego roku indeks WIG-Deweloperzy zyskał 7% wobec 18-proc. zwyżki WIG. Dwie najważniejsze firmy z tego indeksu zachowywały się w odmienny sposób. GTC zyskało jedynie 3%, Echo poszło w górę aż o blisko jedną czwartą. Wśród najważniejszych deweloperów mieszkaniowych Dom Development nie zmienił kursu, J.W. Construction zyskał 7%. Lepiej od nich wypadają Polnord, który zyskuje 11%, oraz LC Corp, przynoszący 15% zysku. Ponad 6% traci Gant, dla którego III kwartał był wyjątkowo słaby pod względem efektów działalności (minimalny zysk brutto ze sprzedaży, strata netto).

Zespół Analiz Home Broker

d1nfmb3

Podziel się opinią

Share
d1nfmb3
d1nfmb3