Trwa ładowanie...

Diesel podbije cenę benzyny

Koncerny i stacje paliw już podniosły ceny aby... nie szokować podwyżką w styczniu. Tymczasem zrównywanie cen oleju napędowego i benzyny podniesie cenę tej ostatniej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Diesel podbije cenę benzyny
Źródło: Jupiter
d8lxaho

Już dziś na litrze benzyny stacje zarabiają niemal 40 gr więcej niż jeszcze siedem tygodni wcześniej. Marża na oleju napędowym skoczyła o prawie 30 gr od końca października.

Koncerny nieoficjalnie przyznają, że wzrost cen jest podyktowany dobrem klientów. Nie chcą radykalnego wzrostu cen po 1 stycznia, gdy wzrośnie akcyza. Wówczas jednorazowa podwyżka musiałaby wynieść 18 gr na litrze. Dzięki temu wzrost będzie zrównoważony.

d8lxaho

Jednocześnie w planie jest niedopuszczenie do radykalnej różnicy w cenie benzyny oraz oleju napędowego. Tak by było, gdyby po zmianie stawki akcyzy nie dokonano korekty. Aby oba paliwa nie różniły się zbytnio ceną koncerny chcą podnieść marżę na benzynę i obniżyć na dieslu. Zatem kierowcy aut benzynowych zapłacą za część paliwa dieslowskiego.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się DGP obecne stawki to także sposób, w jaki firmy paliwowe odbijają sobie stratę z września. Wówczas w konsekwencji wojny cenowej wywołanej przez PKN Orlen musieli obniżyć marżę do kilku groszy.

Wydaje się, że uda im się i to z nawiązką. Jak wskazują dane od początku roku znacznie wzrósł popyt na paliwa. IV kwartał ma być także udany. Dodatkowo pod koniec roku należy oczekiwać wzmożonych zakupów przed styczniową podwyżką.

d8lxaho

Podziel się opinią

Share
d8lxaho
d8lxaho