Trwa ładowanie...

Długie weekendy. Ten czerwcowy kosztować będzie miliardy złotych

Długi czerwcowy weekend to koszt ponad 5 mld zł - wynika z analizy firmy Work Service.

Długie weekendy. Ten czerwcowy kosztować będzie miliardy złotychŹródło: WP.PL, fot: Andrew Czap/Flickr
dfoxim9

5 mld zł ma kosztować nas długi weekend - wynika z analizy firmy Work Service. Podkreślają jednak, że kolejnych przerw w pracy będzie w tym roku niewiele.

Jak piszą w raporcie na długich weekendach najbardziej traci przemysł.

"Wyhamowanie dynamiki produkcji w dłuższych okresach wolnych od pracy może rzutować na bilansie całorocznym. W tym sektorze trudno bowiem nadrobić tymczasowe spowolnienie, ponieważ wysoki wzrost gwarantuje systematyczna produkcja na stałym poziomie, zamiast skokowych wzrostów dyktowanych sezonowością" - napisano.

dfoxim9

Długie weekendy to także bolączka handlowców. Sieci hiper- i supermarketów czy galerie handlowe mogą co prawda odpracować straty w pozostałych okresach roku, ale i tak niewypracowane zyski z powodu długich weekendów liczone są w miliardach złotych.

"Z jednej strony za dużo pracujemy, na co wskazują dane Eurostatu. Polacy średnio pracują 42,5 godziny tygodniowo i ustępują pod tym względem jedynie Grekom. Dlatego w naszym przypadku pójście śladem inny państw i zakazanie korzystania z urlopu w dni pomostowe byłoby niewłaściwe. Z drugiej strony - daleko nam jeszcze do Europy Zachodniej pod względem wysokości wynagrodzeń i dobrobytu, abyśmy mogli pozwolić sobie na wydłużanie listy dni wolnych od pracy" - podsumowują eksperci.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/m340840.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/statistica-polak-pracuje-w-ciagu-roku-niemal,192,0,1814976.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 177 dni wolnych ma statystyczny Polak Jesteśmy przepracowani? Nieprawda. Na 365 dni odpoczywamy niemal w co drugim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m323703.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kupowanie-wycieczek-w-sieci-bedzie,183,0,1814199.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Turyści będa bezpieczniejsi. Nowe przepisy UE Zwiększone gwarancje dla tych, którzy wycieczki kupują online mają być jednak przyjęte dopiero jesienią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/m93276.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wczasy-pod-grusza-kiedy-mozna-liczyc-na,169,0,1689513.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wczasy pod gruszą. Zobacz, dla kogo O tej dotacji mogą zapomnieć na przykład pracownicy małych firm.
dfoxim9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfoxim9