Trwa ładowanie...

Dłuższa praca się opłaca? Podwaja emeryturę, ale nie zawsze

Polacy, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, coraz częściej decydują się na dalszą pracę. Namawia do tego sam ZUS, przekonując, że im dłuższy staż pracy, tym wyższe świadczenie. Okazuje się jednak, że odwlekanie przejścia na emeryturę, nie wszystkim się opłaca.

Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc.Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc.Źródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d2bwuxi
d2bwuxi

- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc. Odczekanie 7 lat może je nawet podwoić - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dlatego przed przejściem na emeryturę warto skonsultować się z doradcą, który dostępny jest w każdej placówce ZUS.

Emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są obliczane w myśl zasady zdefiniowanej składki. Oznacza to, że im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Będzie ministrem finansów? Prof. Wojciechowski: trzeba posprzątać bałagan po PiS

PIT-0, który zwalania z podatku od dochodu w wysokości 85 tys. zł, to kolejny argument za tym, by popracować nieco dłużej. Do tego seniorzy korzystają z kwoty wolnej od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. zł. Koalicja Obywatelska obiecuje, że po dojściu do władzy, podniesie ją do 60 tys. zł.

d2bwuxi

Nie zawsze jednak decyzja o pozostaniu na rynku pracy, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, jest ekonomicznie uzasadniona. Jak wynika z obliczeń dr. Tomasza Lasockiego, eksperta z Uniwersytetu Warszawskiego, przytaczanych przez portal interia.pl, mężczyzna, który zdecyduje się na późniejsze przejście na emeryturę i jednocześnie otrzymuje minimalne wynagrodzenie, musiałby czekać aż 12,5 roku na wyrównanie utraconych korzyści z tytułu niepobierania 13-stek i 14-stek.

Zwlekanie z przejściem na emeryturę nie opłaca się także kobietom w wieku 60 lat.

"W wyniku błędu, w wieku 65 lat będą miały przeliczoną emeryturę tak, jakby przeszły na nią dopiero w wieku "męskim", bez odliczenia kwot z aktywów zaewidencjonowanych na koncie ZUS, które pobrały przez te 5 lat, między 60 a 65 rokiem życia." - wyjaśnia Lasocki.

W przyszłym roku na emeryturę będzie mogło przejść ponad 300 tysięcy Polaków. W kalendarzu są jednak korzystniejsze i mniej korzystne terminy złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznawanie świadczenia.

Styczeń to dobry miesiąc na przejście na emeryturę

Styczeń oraz przełom stycznia i lutego 2024 r. mogą być jednym z najlepszych terminów na przejście na emeryturę - informuje poniedziałkowy "Fakt". Ci, którzy się na to zdecydują, od 1 marca mogą liczyć na podwyżkę świadczenia. Z prognoz rządu wynika, że waloryzacja emerytur wyniesie 12,3 proc. Może to być ostatnia taka waloryzacja, ponieważ później podwyżki świadczeń prawdopodobnie będą już jednocyfrowe.

"To ostatni moment na złożenie wniosku o emeryturę, jeszcze przed ostatnią tak wysoką waloryzacją, ale i wypłatą trzynastek. Taka dodatkowa wypłata trafi do wszystkich osób, które na dzień 31 marca 2024 r. będą mieć do niej prawo" - czytamy. Trzynastka wyniesie tyle, co minimalna emerytura, czyli 1783,82 zł brutto. Przejście na emeryturę wiosną będzie najmniej korzystne - warto poczekać do lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2bwuxi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bwuxi