ycipk-1ryjvx

Do kogo po pracę? Oto firmy, które najchętniej zatrudniają

Zapotrzebowanie na niektórych specjalistów wzrosło na początku roku, aż o ponad 25 procent - wynika z raportu na temat rynku pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do kogo po pracę? Oto firmy, które najchętniej zatrudniają
(WP.PL, Fot: Miłosz poloch / Reporter)
ycipk-1ryjvx

Najchętniej, w pierwszym kwartale 2015 roku, nowych pracowników zatrudniały małe i średnie firmy (wzrost o 15,5 proc. w porównaniu z zeszłym kwartałem) - wynika z danych serwisu Pracuj.pl. Zapotrzebowanie na nowe osoby zwiększyły również mikroprzedsiębiorstwa ( wzrost o 12 proc.).

Jak wynika z opublikowanych 31 marca danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 7,8 proc. To wynik najlepszy od sześciu lat, co więcej jest on lepszy niż wynik ogólny wszystkich państw Unii Europejskiej wynoszący 9,8 proc.

Z kolei najnowszy komunikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z dnia 8 kwietnia 2015 r., wskazuje, że marcowa stopa bezrobocia na poziomie 11,7 proc. oznacza spadek tego wskaźnika w stosunku do dwóch pierwszych miesięcy roku. Dane te znajdują odzwierciedlenie w sygnałach docierających z rynku pracy; potwierdzają je także analizy ekspertów portalu Pracuj.pl. ##Kogo poszukiwano? Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży – było ich 40 682. Na kolejnych miejscach uplasowali się specjaliści ds. obsługi klienta (19 125 ofert), specjaliści ds. finansów (16 334 ofert) oraz specjaliści ds. IT (15 212 ofert).
W pierwszym kwartale 2015 r. to specjaliści ds. marketingu okazali się ekspertami, na których usługi najbardziej wzrosło zapotrzebowanie pracodawców - kwartał do kwartału wzrost ten wyniósł 25,7 proc.. Na kolejnych miejscach znaleźli się inżynierowie - wzrost zapotrzebowania kwartał do kwartału o niemal jedną piątą oraz specjaliści budownictwa - wzrost o 18,3 proc.

ycipk-1ryjvx

Tradycyjnie nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów IT - wzrost o 10 proc. (w porównaniu z czwartym kwartałem 2014 r.) oraz o 8,5 proc. (w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 r.). Na wysokim poziomie utrzymuje się także popyt na specjalistów ds. logistyki - wzrost o 11,1 proc. (kwartał do kwartału) oraz 7,4 proc. (rok do roku). Obok wymienionych specjalistów wygranymi zmian zachodzących na naszym rynku pracy są zdecydowanie eksperci ds. HR - liczba ogłoszeń o pracę skierowana do tych pracowników wzrosła o 13,2 proc. (porównując pierwszy kwartał 2015 r. z ostatnim kwartałem 2014 r.) i o 14,2 proc. ( rok do roku).

- Publikowane oferty pracy to dobry barometr nastrojów przedsiębiorców i kondycji branży. Kilkunastoprocentowy wzrost liczby ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za transport i logistykę, produkcję czy budownictwo, dobrze rokuje dla polskiej gospodarki. Wzrost zapotrzebowania na inżynierów specjalizujących się w projektowaniu czy konstrukcjach zwiastuje dalsze inwestycje. Co prawda oferty pracy dla specjalistów ds. marketingu to u nas niecałe 5 proc. ofert pracy, ale ponad 25 proc. wzrost zapotrzebowania na tych pracowników, również świadczy o dobrych nastrojach przedsiębiorców. To te działy bowiem są często jako pierwsze redukowane podczas gorszej koniunktury - komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj S.A.. ##Budownictwo i nieruchomości. Optymizm rośnie Wskaźnik koniunktury regularnie badany przez GUS, odzwierciedlający poziom optymizmu przedsiębiorców różnych branż, w przypadku budownictwa potwierdza dane z rynku pracy. Najgorzej swą
przyszłość widzieli pracodawcy z branży budownictwo w grudniu 2012 r. - wtedy wskaźnik optymizmu wyniósł minus 35 pkt. Wynik ten odzwierciedlał ówczesne nastroje całej branży. Po niespełna dwóch i pół roku różnica w samoocenie branży jest kolosalna - w marcu wskaźnik koniunktury wyniósł minus 7 pkt., co oznacza wzrost rok do roku o 5 pkt. Dane te potwierdzają także analitycy rynków kapitałowych; coraz więcej domów maklerskich wydaje pozytywne rekomendacje dla spółek z branży budowlanej.

Udział budownictwa i nieruchomości w I kwartale 2015 r. wyniósł 6,6 proc. (6 825 ogłoszeń o pracę). Jednak prawdziwie imponujący jest wzrost zapotrzebowania w stosunku do minionego kwartału, który wyniósł aż 21,1 proc. Dla specjalistów budownictwa skierowano 2 868 ofert, co oznacza wzrost na poziomie 18,3 proc. w porównaniu do zeszłego kwartału i także wzrost na poziomie 2,9 proc. porównując kwartały rok do roku. Także liczba ogłoszeń dla specjalistów ds. nieruchomości wzrosła o 12,1 proc. porównując kwartał do kwartału. ##Jakie branże rekrutowały najchętniej? Wśród branż o największym zapotrzebowaniu tradycyjnie na pierwszym miejscu uplasował się handel i sprzedaż - 21 581 ogłoszeń (20,8 proc. udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń I kwartału 2015 r.), wzrost o 13 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2014 r. Dla porównania, w całym 2014 r. ogłoszenia dla specjalistów z tej branży stanowiły 22 proc. ogółu ofert.

Na drugiej pozycji znajduje się bankowość/finanse/ubezpieczenia - 14 896 ofert pracy (14,4 proc. udziału w pierwszych trzech miesiącach 2015 r.), wzrost w stosunku do czwartego kwartału 2014 r. o 9,8 proc. Kolejne miejsce na podium należy do przemysłu ciężkiego, w tej branży opublikowano 8 902 ogłoszeń (8,6 proc. udziału w pierwszym kwartale), wzrost liczby ofert pracy kwartał do kwartału wyniósł 19,3 proc. Czwarta branża o największym zapotrzebowaniu na specjalistów to telekomunikacja i zaawansowane technologie, w pierwszym kwartale bieżącego roku opublikowano 8 378 ogłoszeń o pracę skierowanych do specjalistów tej branży (8,1 proc. udziału w pierwszym kwartale.), zmiana w stosunku do zeszłego kwartału wyniosła plus 4,7 proc.

ycipk-1ryjvx

Szerszy kontekst, uzyskany dzięki porównaniu kwartałów rok do roku (pierwszy kwartał 2015 r. versus pierwszy kwartał 2014 r.), pozwala dodatkowo zauważyć, że także w takich branżach jak marketing/media/reklama (wzrost o 17,2 proc. rok do roku), transport/logistyka (wzrost o 9,2 proc. rok do roku) oraz IT (wzrost 8,7 proc. rok do roku) obserwujemy trwałą tendencję wzrostową. ##Gdzie było najłatwiej o pracę ? Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego - było ich 23 465, co stanowiło 22,6 proc. wszystkich ofert pracy z I kwartału 2015 r. Kolejne województwa w których było w pierwszym kwartale 2015 r. najwięcej ofert pracy to województwo dolnośląskie - 10 282 ogłoszeń o pracę (9,9 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń z całego kwartału), województwo małopolskie - 9 786 ofert (9,4 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń z całego kwartału.), województwo wielkopolskie (9 308 ofert) oraz śląskie (9 055 ofert).

W porównaniu z zeszłym kwartałem w każdym województwie zwiększyło się zapotrzebowanie na specjalistów. Najbardziej znamienne wzrosty zaobserwowano w województwach: małopolskim (wzrost o 16,4 proc.), mazowieckim (wzrost o 14,3 proc.), dolnośląskim (wzrost o 10,7 proc.) i śląskim (wzrost o 11,4 proc.).

W pierwszym kwartale 2015 roku firmy, niezależnie od wielkości, wykazały większy optymizm niż w ostatnim kwartale 2014 r.. Najchętniej zatrudniały firmy małe (15,5 proc. wzrost w porównaniu z zeszłym kwartałem) i średnie - identyczny wzrost, jak w przypadku małych firm, także mikroprzedsiębiorstwa zwiększyły swe zapotrzebowanie o 12 proc. w porównaniu z minionym kwartałem. W firmach największych wzrost ten wyniósł 11,4 proc. Mikroprzedsiębiorstwa już kolejny rok radzą sobie bardzo dobrze i, jako jedyne, w porównaniu rok do roku, wykazały wzrost zapotrzebowania na specjalistów przekraczających 10 proc. (wzrost o 11,6 proc. w porównaniu z I kwartałem 2014 r.).

Młodzi Polacy wolą pracować za granicą poniżej swoich kwalifikacji:

ycipk-1ryjvx
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ryjvx

ycipk-1ryjvx
ycipk-1ryjvx