Trwa ładowanie...

Do kogo po pracę? Oto firmy, które najchętniej zatrudniają

Zapotrzebowanie na niektórych specjalistów wzrosło na początku roku, aż o ponad 25 procent - wynika z raportu na temat rynku pracy.

Do kogo po pracę? Oto firmy, które najchętniej zatrudniająŹródło: WP.PL, fot: Miłosz poloch / Reporter
d1cfbhm
d1cfbhm

Najchętniej, w pierwszym kwartale 2015 roku, nowych pracowników zatrudniały małe i średnie firmy (wzrost o 15,5 proc. w porównaniu z zeszłym kwartałem) - wynika z danych serwisu Pracuj.pl. Zapotrzebowanie na nowe osoby zwiększyły również mikroprzedsiębiorstwa ( wzrost o 12 proc.).

Jak wynika z opublikowanych 31 marca danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 7,8 proc. To wynik najlepszy od sześciu lat, co więcej jest on lepszy niż wynik ogólny wszystkich państw Unii Europejskiej wynoszący 9,8 proc.

Z kolei najnowszy komunikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z dnia 8 kwietnia 2015 r., wskazuje, że marcowa stopa bezrobocia na poziomie 11,7 proc. oznacza spadek tego wskaźnika w stosunku do dwóch pierwszych miesięcy roku. Dane te znajdują odzwierciedlenie w sygnałach docierających z rynku pracy; potwierdzają je także analizy ekspertów portalu Pracuj.pl. ##Kogo poszukiwano? Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży – było ich 40 682. Na kolejnych miejscach uplasowali się specjaliści ds. obsługi klienta (19 125 ofert), specjaliści ds. finansów (16 334 ofert) oraz specjaliści ds. IT (15 212 ofert).
W pierwszym kwartale 2015 r. to specjaliści ds. marketingu okazali się ekspertami, na których usługi najbardziej wzrosło zapotrzebowanie pracodawców - kwartał do kwartału wzrost ten wyniósł 25,7 proc.. Na kolejnych miejscach znaleźli się inżynierowie - wzrost zapotrzebowania kwartał do kwartału o niemal jedną piątą oraz specjaliści budownictwa - wzrost o 18,3 proc.

Tradycyjnie nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów IT - wzrost o 10 proc. (w porównaniu z czwartym kwartałem 2014 r.) oraz o 8,5 proc. (w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 r.). Na wysokim poziomie utrzymuje się także popyt na specjalistów ds. logistyki - wzrost o 11,1 proc. (kwartał do kwartału) oraz 7,4 proc. (rok do roku). Obok wymienionych specjalistów wygranymi zmian zachodzących na naszym rynku pracy są zdecydowanie eksperci ds. HR - liczba ogłoszeń o pracę skierowana do tych pracowników wzrosła o 13,2 proc. (porównując pierwszy kwartał 2015 r. z ostatnim kwartałem 2014 r.) i o 14,2 proc. ( rok do roku).

d1cfbhm

- Publikowane oferty pracy to dobry barometr nastrojów przedsiębiorców i kondycji branży. Kilkunastoprocentowy wzrost liczby ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za transport i logistykę, produkcję czy budownictwo, dobrze rokuje dla polskiej gospodarki. Wzrost zapotrzebowania na inżynierów specjalizujących się w projektowaniu czy konstrukcjach zwiastuje dalsze inwestycje. Co prawda oferty pracy dla specjalistów ds. marketingu to u nas niecałe 5 proc. ofert pracy, ale ponad 25 proc. wzrost zapotrzebowania na tych pracowników, również świadczy o dobrych nastrojach przedsiębiorców. To te działy bowiem są często jako pierwsze redukowane podczas gorszej koniunktury - komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj S.A.. ##Budownictwo i nieruchomości. Optymizm rośnie Wskaźnik koniunktury regularnie badany przez GUS, odzwierciedlający poziom optymizmu przedsiębiorców różnych branż, w przypadku budownictwa potwierdza dane z rynku pracy. Najgorzej swą
przyszłość widzieli pracodawcy z branży budownictwo w grudniu 2012 r. - wtedy wskaźnik optymizmu wyniósł minus 35 pkt. Wynik ten odzwierciedlał ówczesne nastroje całej branży. Po niespełna dwóch i pół roku różnica w samoocenie branży jest kolosalna - w marcu wskaźnik koniunktury wyniósł minus 7 pkt., co oznacza wzrost rok do roku o 5 pkt. Dane te potwierdzają także analitycy rynków kapitałowych; coraz więcej domów maklerskich wydaje pozytywne rekomendacje dla spółek z branży budowlanej.

Udział budownictwa i nieruchomości w I kwartale 2015 r. wyniósł 6,6 proc. (6 825 ogłoszeń o pracę). Jednak prawdziwie imponujący jest wzrost zapotrzebowania w stosunku do minionego kwartału, który wyniósł aż 21,1 proc. Dla specjalistów budownictwa skierowano 2 868 ofert, co oznacza wzrost na poziomie 18,3 proc. w porównaniu do zeszłego kwartału i także wzrost na poziomie 2,9 proc. porównując kwartały rok do roku. Także liczba ogłoszeń dla specjalistów ds. nieruchomości wzrosła o 12,1 proc. porównując kwartał do kwartału. ##Jakie branże rekrutowały najchętniej? Wśród branż o największym zapotrzebowaniu tradycyjnie na pierwszym miejscu uplasował się handel i sprzedaż - 21 581 ogłoszeń (20,8 proc. udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń I kwartału 2015 r.), wzrost o 13 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2014 r. Dla porównania, w całym 2014 r. ogłoszenia dla specjalistów z tej branży stanowiły 22 proc. ogółu ofert.

Na drugiej pozycji znajduje się bankowość/finanse/ubezpieczenia - 14 896 ofert pracy (14,4 proc. udziału w pierwszych trzech miesiącach 2015 r.), wzrost w stosunku do czwartego kwartału 2014 r. o 9,8 proc. Kolejne miejsce na podium należy do przemysłu ciężkiego, w tej branży opublikowano 8 902 ogłoszeń (8,6 proc. udziału w pierwszym kwartale), wzrost liczby ofert pracy kwartał do kwartału wyniósł 19,3 proc. Czwarta branża o największym zapotrzebowaniu na specjalistów to telekomunikacja i zaawansowane technologie, w pierwszym kwartale bieżącego roku opublikowano 8 378 ogłoszeń o pracę skierowanych do specjalistów tej branży (8,1 proc. udziału w pierwszym kwartale.), zmiana w stosunku do zeszłego kwartału wyniosła plus 4,7 proc.

Szerszy kontekst, uzyskany dzięki porównaniu kwartałów rok do roku (pierwszy kwartał 2015 r. versus pierwszy kwartał 2014 r.), pozwala dodatkowo zauważyć, że także w takich branżach jak marketing/media/reklama (wzrost o 17,2 proc. rok do roku), transport/logistyka (wzrost o 9,2 proc. rok do roku) oraz IT (wzrost 8,7 proc. rok do roku) obserwujemy trwałą tendencję wzrostową. ##Gdzie było najłatwiej o pracę ? Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego - było ich 23 465, co stanowiło 22,6 proc. wszystkich ofert pracy z I kwartału 2015 r. Kolejne województwa w których było w pierwszym kwartale 2015 r. najwięcej ofert pracy to województwo dolnośląskie - 10 282 ogłoszeń o pracę (9,9 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń z całego kwartału), województwo małopolskie - 9 786 ofert (9,4 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń z całego kwartału.), województwo wielkopolskie (9 308 ofert) oraz śląskie (9 055 ofert).

d1cfbhm

W porównaniu z zeszłym kwartałem w każdym województwie zwiększyło się zapotrzebowanie na specjalistów. Najbardziej znamienne wzrosty zaobserwowano w województwach: małopolskim (wzrost o 16,4 proc.), mazowieckim (wzrost o 14,3 proc.), dolnośląskim (wzrost o 10,7 proc.) i śląskim (wzrost o 11,4 proc.).

W pierwszym kwartale 2015 roku firmy, niezależnie od wielkości, wykazały większy optymizm niż w ostatnim kwartale 2014 r.. Najchętniej zatrudniały firmy małe (15,5 proc. wzrost w porównaniu z zeszłym kwartałem) i średnie - identyczny wzrost, jak w przypadku małych firm, także mikroprzedsiębiorstwa zwiększyły swe zapotrzebowanie o 12 proc. w porównaniu z minionym kwartałem. W firmach największych wzrost ten wyniósł 11,4 proc. Mikroprzedsiębiorstwa już kolejny rok radzą sobie bardzo dobrze i, jako jedyne, w porównaniu rok do roku, wykazały wzrost zapotrzebowania na specjalistów przekraczających 10 proc. (wzrost o 11,6 proc. w porównaniu z I kwartałem 2014 r.).

Młodzi Polacy wolą pracować za granicą poniżej swoich kwalifikacji:

d1cfbhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfbhm