Trwa ładowanie...

Dodatek 500+ dla nauczycieli dyplomowanych. "Ma motywować i dowartościować"

Nauczyciele dyplomowani mają mieć swoje 500+. Od 2022 roku dostaną 507 zł dodatku do pensji. Ale nie wszyscy. - To nie jest "kiełbasa wyborcza" - zapewnia Anna Zalewska, minister edukacji.

Dodatek 500+ dla nauczycieli dyplomowanych. "Ma motywować i dowartościować"Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2pka3s
d2pka3s

- Dodatek 500+ dla nauczycieli dyplomowanych ma służyć motywacji nauczycieli do doskonalenia zawodowego oraz dowartościować ich - powiedziała w poniedziałek minister edukacji Anna Zalewska.

W przygotowanym przez MEN projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zaproponowano m.in., aby nauczycielowi dyplomowanemu, czyli na najwyższym stopniu awansu zawodowego, legitymującemu się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego oraz wyróżniającą oceną pracy, przysługiwał dodatek za wyróżniającą pracę.

- 500+ jest dla nauczycieli dyplomowanych, dlatego że potrzebujemy motywacji do doskonalenia zawodowego i dowartościowania nauczyciela dyplomowanego. Proszę zauważyć, nauczyciel dyplomowany właściwie w połowie swojej kariery nie miał żadnych bodźców ani finansowych, ani rozwojowych" - powiedziała Zalewska podczas konferencji w szkole, w miejscowości Nowa Cerkiew w woj. pomorskim.

Zobacz też: Prezenty dla nauczycieli

Dodatek ten miałby wynosić 16 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Po raz pierwszy dodatek nauczyciele mogliby otrzymać po 1 września 2020 r., jednak pełną wysokość będzie miał dopiero od 1 września 2022 r. Do tego czasu wysokość dodatku będzie corocznie wzrastała. Od 1 września 2020 r. wynosić ma 3 proc. kwoty bazowej, a od 1 września 2021 r. - 6,5 proc. W 2020 r. dodatek wynosiłby 95 zł, w 2021 r. - 206 zł, a w 2022 r. - 507 zł.

d2pka3s

Projekt ustawy jest w fazie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania.

Zalewska podkreśliła, że proponowany dodatek "to nie jest kiełbasa wyborcza", ale rozwiązanie systemowe.

- To jest wymyślone kilka miesięcy temu - po pierwsze, po drugie - to jest w ustawie. Gdyby to była "kiełbasa wyborcza", to byłoby tak, że mamy rok wyborczy, a nie mamy roku wyborczego, przypominam. To na stałe wchodzi do systemu - zaznaczyła.

- To jest dodatek, który będzie dodatkiem po ocenie nauczyciela dyplomowanego. Tam są bardzo ostre kryteria, to są dobre pieniądze, ale za określone działania - powiedziała minister. - Co roku przychodzą naprawdę inne dzieci, świat naprawdę goni i nauczyciele muszą mieć wsparcie - dodała.

d2pka3s

Minister wyjaśniła, że nauczyciel będzie mógł otrzymywać 500+ do przejścia na emeryturę, jednak będzie to weryfikowane.

- Po kolejnych trzech latach będziemy sprawdzać: jeżeli ktoś dokonał szczególnych osiągnięć, to już się zobowiązuje do tego, że ten poziom trzyma. Później będzie podlegał ocenie i jeżeli okaże się, że jednak nie wytrzymał tempa, to po prostu tych pieniędzy mieć nie będzie. To naprawdę jest motywacyjne - powiedziała.

O zmianach w dotyczących wynagrodzeń nauczycieli szefowa MEN napisała też w specjalnym liście z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego.

- Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej będą ukierunkowane na wzmocnienie roli nauczyciela i podniesienie jego prestiżu. Wprowadzimy nową formułę doskonalenia zawodowego oraz podwyżki wynagrodzeń - podkreśliła minister w liście.

d2pka3s

Wprowadzenie podwyżek dla nauczycieli Zalewska zapowiada od kilku miesięcy. W piątek na konferencji prasowej w Katowicach minister zastrzegła, że "o tym dokładnie będzie mówiła pani premier 4 września". 4 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2017/2018.

Z kolei wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że jest po uzgodnieniach z minister edukacji w sprawie trzykrotnych podwyżek dla nauczycieli w roku 2018, 2019 i 2020.

- Środki na ten cel są oczywiście zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie - zapewnił Morawiecki.

Danuta Starzyńska-Rosiecka, Anna Kisicka (PAP)

d2pka3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pka3s