Doradca emerytalny ZUS pomoże podjąć decyzję. Jak umówić się na spotkanie?
Pierwsze wnioski o emeryturę według nowych przepisów będzie można składać już na początku września. Taka opcja przysługuje niemal 331 tys. obywateli. Decyzja należy do ubezpieczonych, ale ZUS chce pomóc w jej podjęciu. Już w wakacje specjalni doradcy emerytalni będą udzielać porad w całej Polsce.
24.05.2017 | aktual.: 25.05.2017 09:59
Od 1 lipca doradcy pojawią się we wszystkich oddziałach ZUS. W sumie będzie to 595 urzędników. Mają wyjaśniać zasady naliczania świadczenia i opowiadać o indywidualnych uprawnieniach. Przyszli emeryci dowiedzą się także, kiedy powinni złożyć wniosek. Mogą też otrzymać hipotetyczną prognozę przyszłej emerytury.
Do ZUS-u po informacje o emeryturze
Jak skorzystać z pomocy specjalisty? Wystarczy zgłosić się do jednego z oddziałów. Na miejscu znajduje się specjalny automat, na którym wybieramy cel wizyty w zakładzie. Wskazujemy kategorię "Emeryt/Rencista", a następnie usługę "Doradca emerytalny". Porada jest całkowicie bezpłatna.
- Nad decyzją przejścia na emeryturę zastanawiają się osoby, które mogą skorzystać z wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny - podkreśliła w komunikacie Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wiele osób waha się, bo nie wie, jaka decyzja jest dla nich najbardziej korzystna. Dlatego chętnie korzystają z możliwości wyliczenia przez doradcę hipotetycznej wysokości swojej emerytury - dodała.
Na razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych testuje rozwiązanie w kilku placówkach. W ciągu pierwszego tygodnia działania doradców, z usługi skorzystało ok. 2,2 tys. osób. Blisko 550 z nich wyliczyło prognozowane świadczenie - podał ZUS. Pilotaż programu wystartował 4 maja. Mogą z niego korzystać mieszkańcy Warszawy i Zabrza.
Obniżenie wieku emerytalnego już za kilka miesięcy
W październiku wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że w tym roku przybędzie ok. 331 tys. obywateli, którzy będą mogli przejść na emeryturę. Nie mają jednak takiego obowiązku. Decyzja należy do ubezpieczonego, a doradcy mają służyć wsparciem.
Wartość świadczenia emerytalnego, zgodnie z nowymi zasadami, zależy od stanu konta osoby ubezpieczonej, czyli od odprowadzonych w przeszłości składek. Oblicza się je w oparciu o sumę tych środków i kwotę kapitału początkowego (lub kwotę składek na subkoncie) podlegających waloryzacji, a także o wskaźnik z tablicy średniego dalszego trwania życia. Moment przejścia na emeryturę ma więc znaczenie, będzie rzutował na wysokość comiesięcznych wypłat.
Program jest częścią większej kampanii informacyjnej "Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", realizowanej wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta oraz NSZZ "Solidarność".