Trwa ładowanie...
d3zef00

Dostosowanie przepisów do prawa unijnego dot. bhp będzie kosztować

2,4 mld zł może dodatkowo kosztować
polskich pracodawców dostosowanie naszych przepisów do prawa
unijnego dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy, alarmuje
"Gazeta Prawna".

Share
d3zef00

Zgodnie z uchwaloną już przez Sejm i przyjętą przez Senat ustawą nowelizującą kodeks pracy, każdy pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową, ewakuację lub udzielenie pierwszej pomocy. Nowe przepisy, które dostosowują nasze prawo do ustawodawstwa unijnego, mogą obowiązywać już na przełomie grudnia i stycznia.

Problem w tym, że czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać tylko osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Za ich przeszkolenie - a to kosztuje 1247 zł od osoby - będzie musiało zapłacić 1,9 mln pracodawców. Oblicza się, że łącznie firmy będą musiały wydać na ten cel 2,36 mld zł.

Właściciele firm, którzy nie spełnią nowych obowiązków bhp, muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia kary, wynoszącej nawet 30 tys. zł. Największe problemy czekają pracodawców zatrudniających jedną osobę (sama sobie będzie musiała wydać np. polecenie ewakuacji) oraz Państwowa Straż Pożarna, której zadaniem będzie przeszkolenie 1,9 mln ludzi, a która w tym roku zdołała przeszkolić... 210 osób.

d3zef00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zef00
d3zef00