Trwa ładowanie...
d49rcez
d49rcez

Duże spółki dzielą zyski

Bank PKB BP chce przeznaczyć na dywidendę 2,88 mld PLN (2,88 PLN na jedną akcję), a KGHM 1,4 mld PLN (co daje 7,16 PLN na akcję). Zysk netto obu spółek wyniósł w 2008 r. odpowiednio 2,8 mld PLN oraz 2,9 mld PLN.
Share
d49rcez

W poniedziałek inwestorzy nie sprzedawali akcji tylko na giełdach w Japonii, Chinach i Rosji. Wszystkie pozostałe indeksy z europejskich i amerykańskich parkietów rozpoczęły tydzień od spadków, które wprawdzie nie noszą znamion odwrócenia kilkutygodniowego trendu, lecz jednocześnie sygnalizują, że kupowanie akcji po obecnych cenach w krótkim czasie może okazać się chybioną decyzją. Dane, które poznaliśmy nie wniosły wiele do całościowego obrazu najważniejszych gospodarek świata - podobnie jak ma to miejsce od kilku miesięcy można odnaleźć argumenty potwierdzające zarówno optymistyczny, jak i negatywny scenariusz. Giełdowe byki większą uwagę mogły zwrócić na lepszy od oczekiwań odczyt indeksu Sentix obrazującego nastroje europejskich inwestorów, natomiast niedźwiedzim kontrargumentem był wskaźnik wyprzedzający z największej gospodarki europejskiej. Zamówienia w przemyśle niemieckim spadły o ponad 37 proc. w stosunku do poziomu sprzed roku (miesiąc wcześniej odnotowano spadek o ok. 26 proc.). Jest to o tyle
istotne, że dane te obrazują nie odpowiedzi udzielane w ankiecie, które po kilku dniach mogą być rozbieżne z rzeczywistością, lecz konkretne działania przedsiębiorców.

WIG20 spadł w poniedziałek o 2,1 proc., nieco mniej bo 1,8 proc. stracił na wartości indeks szerokiego rynku. Tradycyjnie wraz z nadejściem lata spółki zastanawiają się w jaki sposób zagospodarować zyski z poprzedniego roku. Bank PKB BP poinformował, iż zamierza prawie cały zysk z 2008 r. przekazać w formie dywidendy akcjonariuszom, co jest o tyle zaskakujące, że w tym samym czasie bank zapowiedział nową emisję akcji (co oznacza potrzebę dokapitalizowania spółki kwotą ok. 5 mld PLN). Takie posunięcie skrytykował otwarcie prezes NBP Sławomir Skrzypek twierdząc, że Skarb Państwa nie zamierza dać dobrego przykładu pozostałym bankom. Dywidenda, którą zaproponował zarząd KGHM ma wynosić 7,16 PLN, co przy cenach sprzed rozpoczęcia poniedziałkowej sesji daje ponad 9 proc. na każdą akcję. Akcje obu spółek cieszyły się w poniedziałek sporą uwagą inwestorów, ale w negatywny kontekście, gdyż akcjonariusze zainteresowani byli realizacją zysków: papiery PKO BP potaniały o 5,4 proc., a akcje KGHM straciły na wartości 2,6
proc.

Na rynku walutowym do łask powrócił dolar, który podrożał względem złotego o 1,6 proc. (3,26 PLN). Kurs franka powrócił poniżej poziomu 3,00 PLN, a euro po południu wyceniano na 4,52 PLN.

Łukasz Wróbel
Open Finance

d49rcez

Podziel się opinią

Share
d49rcez
d49rcez