DWL: wojsko wspiera powodzian (komunikat)
...
10.08. Warszawa - Dowództwo Wojsk Lądowych informuje:
Uniwersalne maszyny inżynieryjne Wojsk Lądowych weszły do akcji (godz. 12.00).
Kolejną dobę trwa akcja pomocy dla ofiar kataklizmu z rejonu Bogatynia-Radomierzyce-Zgorzelec-Gubin. W działania bierze udział ponad 900 żołnierzy, w tym ponad 850 z Wojsk Lądowych, wykorzystując specjalistyczny sprzęt.
Do akcji na terenie Dolnego Śląska skierowano żołnierzy oraz sprzęt ewakuacyjny. Łącznie 900 żołnierzy zmaga się ze skutkami powodzi i prowadzi działania pomocowe. Do walki ze skutkami powodzi skierowano żołnierzy 23 Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca, 1 Brzeskiej Brygady Saperów z Brzegu, 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z lotniska we Wrocławiu i w Zgorzelcu operują 4 śmigłowce ze składu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. W sumie wykonały one kilkadziesiąt godzin nalotu. Kolejne 4 maszyny znajdują się w pogotowiu na lotnisku w Tomaszowie Mazowieckim.
Obecnie najważniejszą kwestią pozostaje pomoc w usuwaniu skutków wielkiej wody. Po przejściu fali powodziowej żołnierze przystąpili do niesienia pomocy humanitarnej dla mieszkańców zalanych miejscowości. Z uwagi na zniszczone drogi i mosty większość darów przetransportowano drogą powietrzną. Z zasobów Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przekazano do dyspozycji sztabów kryzysowych ponad 5 ton żywności i 7700 kompletów zawierających materace, pościel i koce. W dniu dzisiejszym (tj. 10 sierpnia) dwa śmigłowce Mi-17 z 1 dywizjonu lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej przewiozły dary zebrane przez Caritas i Polską Akcję Humanitarną. W sumie na pokładzie znalazło się blisko 6 ton darów, w tym środki spożywcze i czystości oraz leki.
Ponieważ na terenach dotkniętych powodzią brak jest wody pitnej do Bogatyni i okolic wysłane zostało osiem cystern z wodą, która będzie dostarczona bezpośrednio do poszkodowanych.
W akcji sprzątania po przejściu wody wykorzystywane są 4 uniwersalne maszyny inżynieryjne (UMI). Żołnierze pomagają ludności w wybieraniu naniesionego przez wodę mułu, zniszczonych mebli i innych przedmiotów. W sumie bezpośrednio w akcji zaangażowanych jest ponad 550 żołnierzy, a blisko 400 pozostaje w odwodzie.
Na terenach zniszczonych przez wodę działa grupa ekspertów, w tym żołnierzy wojsk inżynieryjnych, która dokonuje oszacowania strat i planuje miejsca ustanowienia przepraw tymczasowych, które mają zastąpić zniszczone mosty. Już rozpoczęto pierwsze prace remontowe.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tlom/