Trwa ładowanie...
d1r5b00

DWL ws. pomocy dla powodzian (komunikat)

...

Share
d1r5b00

05.08. Warszawa - Dowództwo Wojsk Lądowych informuje:

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej (6 BPD) przekazali 5 sierpnia 2010 roku sprzęt AGD trzem najbardziej potrzebującym rodzinom z gminy Borzęcin.

Fundatorem lodówki i dwóch pralek była firma NES Marketing z Warszawy, która znając zaangażowanie spadochroniarzy w akcji przeciwpowodziowej poprosiła o pomoc w jej przekazaniu. Żołnierze zwrócili się do wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka o wytypowanie osób, do których taka pomoc powinna trafić w pierwszej kolejności. Wybrano trzy rodziny i poproszono je o sugestie, czego dokładnie najbardziej potrzebują ich gospodarstwa domowe. Jak zapewniła kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Rogóż, "to ludzie, którzy zostali najbardziej poszkodowani przez wielką wodę".

d1r5b00

Sprzęt do każdego domu przywieźli żołnierze 16 batalionu powietrznodesantowego, którzy kilka tygodni temu wspólnie ze strażakami i mieszkańcami walczyli z wysoką wodą na wałach przeciwpowodziowych w Borzęcinie i Bielczy. "Dzisiaj to taki szczęśliwy dzień, bo otrzymaliśmy to, co najbardziej potrzebne. Najważniejsza była pralka", nie ukrywał Stanisław Rędzina, jeden z obdarowanych. "Dom wyremontowany, ale na pralkę już nie starczyło", dodaje. Spadochroniarze z radością zostali powitani także w domu pani Bernardy Czarnej, która opowiedziała, że w jej domu poziom wody sięgał 60 centymetrów. Lodówka trafiła do pani Danuty Kapuścińskiej, wdowy wychowującej sześcioro dzieci, która wzruszona opowiadała o swojej obecnej sytuacji. "Straciliśmy niemal wszystko. Tego się nie da opowiedzieć, trzeba to przeżyć", relacjonowała pani Danuta.

Wizyta spadochroniarzy 6 BPD w gminie Borzęcin to nie pierwsza tego typu akcja, której adresatami są najbardziej poszkodowane przez powódź rodziny. Kilka tygodni temu żołnierze z 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska - Białej pomogli finansowo wielodzietnej rodzinie z okolic Szczurowej.


Przez ponad dwa miesiące żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej byli zaangażowani w walkę ze skutkami powodzi na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Ponad 1200 spadochroniarzy wyposażonych w ponad 250 pojazdów brało udział w likwidacji skutków powodzi, umacniało wały, ewakuowało ludność z zagrożonych regionów czy też dostarczało żywność, wodę pitną i środki medyczne do najbardziej potrzebujących.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tlom/

d1r5b00

Podziel się opinią

Share
d1r5b00
d1r5b00