Trwa ładowanie...
d20ilc7

DWS: szef obrony Litwy w Dowództwie Wojsk Specjalnych (komunikat)

...

Share
d20ilc7

27.01. Warszawa - Dowództwo Wojsk Specjalnych informuje:

Stan obecny, perspektywy rozwoju Polskich Wojsk Specjalnych oraz przygotowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi to zasadnicze tematy spotkania Dowódcy Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotra PATALONGA z szefem Obrony Litwy gen. broni Arvydasem POCIUSEM.

Szef Obrony Litwy odwiedził krakowskie Dowództwo Wojsk Specjalnych 27 stycznia br. W czasie wizyty gościom z Litwy zaprezentowano także elementy wyposażenia żołnierzy Wojsk Specjalnych.


Dwustronna współpraca wojskowa Polski i Litwy w dziedzinie Wojsk Specjalnych rozwija się dynamicznie od połowy 2010 roku. Okazją do nawiązania bliższych kontaktów roboczych stało się międzynarodowe ćwiczenie Wojsk Specjalnych "JACKAL STLONE 2010", którego współgospodarzami była Polska i Litwa. W lutym 2011 roku polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS) odwiedził dowódca Sił Specjalnych Litwy. Tego samego roku w czerwcu wizytę na Litwie złożył dowódca polskich Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong. W czasie obydwu wizyt omówiono kierunki współpracy bilateralnej Wojsk Specjalnych na kolejne lata.

d20ilc7

W związku z planowaną w 2013 roku natowską certyfikacją DWS do poziomu Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych strona litewska wyraziła zainteresowanie ewentualnym wkładem swojego personelu Wojsk Specjalnych do tego Dowództwa.


Siły Zbrojne Republiki Litewskiej liczą niespełna 8 tysięcy żołnierzy, z tego prawie 3 tys. to wojska lądowe. Najważniejszą jednostką jest brygada "Żelazny Wilk", której żołnierze posiadają bogate doświadczenia, w tym również z misji zagranicznych, w których wykonywali zadania wraz z Polakami. Gen. broni Arvydas Pocius jest najwyższym rangą wojskowym na Litwie. Obowiązki szefa obrony pełni od 2009 roku. Wcześniej był szefem sztabu, dowódcą Wschodniego Okręgu, dowódcą Wojsk Lądowych oraz kierował wydziałem edukacji i szkolenia w Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d20ilc7

Podziel się opinią

Share
d20ilc7
d20ilc7