Trwa ładowanie...

Dynamiczny spadek liczby punktów wydobycia ropy w USA

Końcówka minionego tygodnia na rynkach surowcowych była wyjątkowo optymistyczna. Indeks CRB
zanotował wzrost o 1,37 proc. do poziomu 229,19 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostu cen
surowców energetycznych. Jednak na plusach piątkową sesję zakończyły także metale szlachetne
oraz większość towarów rolnych.

Share
Dynamiczny spadek liczby punktów wydobycia ropy w USA
Źródło: Thinkstockphotos
d2nrh7h

Końcówka minionego tygodnia na rynkach surowcowych była wyjątkowo optymistyczna. Indeks CRB zanotował wzrost o 1,37 proc. do poziomu 229,19 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostu cen surowców energetycznych. Jednak na plusach piątkową sesję zakończyły także metale szlachetne oraz większość towarów rolnych.

Optymizm na rynkach ropy i gazu

Liderami piątkowych wzrostów były surowce energetyczne. Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosły o ponad 3 proc. po pojawieniu się prognoz pogody, zapowiadających ochłodzenie w USA. To oczywiście budzi nadzieje na zwiększony popyt na gaz ziemny w celach grzewczych.

Jednak więcej emocji oczywiście wzbudzała sytuacja na rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca w piątek otworzyły się luką wzrostową, co sugerowało siłę kupujących. Potwierdziła to zresztą dalsza część sesji, podczas której cena ropy naftowej kontynuowała zwyżkę. Cena ropy naftowej jest ostatnio wspierana przez informacje dotyczące potencjalnego ograniczania wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. W piątek pojawił się kolejny raport Baker Hughes dotyczący liczby punktów wydobycia ropy w USA – i pokazał on, że w minionym tygodniu liczba ta spadła o 84 do poziomu 1056. To najniższa liczba punktów wydobycia od sierpnia 2011 r. Jeszcze w połowie października znajdowała się ona na poziomie 1609.
Co więcej, ubiegłotygodniowy spadek jest drugim największym spadkiem w historii prowadzenia takich badań przez Baker Hughes (czyli od 1987 r.) – jest także dziesiątym spadkiem z kolei. Szybkie tempo ograniczania punktów wydobycia sugeruje, że amerykańskie firmy na poważnie zajęły się restrukturyzacją, konieczną ze względu na silną przecenę ropy w II połowie ub.r. Jednak wydobycie ropy naftowej w USA na razie utrzymuje się na wysokim poziomie – efekty obecnych działań możemy zobaczyć dopiero za kilka miesięcy.

d2nrh7h

Dzisiaj notowania ropy WTI konsolidują tuż przy poziomie oporu w okolicach 54 USD za baryłkę. Pokonanie tego poziomu może otworzyć drogę do większego wzrostu cen ropy w krótkim terminie.

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne.

Wykres 2. Notowania gazu ziemnego w USA - dane dzienne.

Rozczarowujący chiński popyt na złoto

Miniony tydzień dobrze zakończył się także na rynku złota. W piątek notowania żółtego kruszcu zwyżkowały o 0,6 proc. Dzisiaj rano strona popytowa nadal ma przewagę na wykresie tego surowca.

d2nrh7h

Wciąż jednak obserwowany obecnie ruch wzrostowy jest niewielki w porównaniu ze skalą wcześniejszych spadków. Wynika to z obaw dotyczących popytu na złoto w najbliższym czasie. W środę rozpoczną się w Chinach tygodniowe obchody Nowego Roku Księżycowego, które są okresem braku aktywności chińskich inwestorów na rynku. Również chińscy konsumenci są aktywni raczej przed Nowym Rokiem, co widać m.in. na rynku złota – złote sztabki i biżuteria są popularnymi prezentami z tej okazji. Jeśli jednak wierzyć najnowszym doniesieniom z Chin, w tym roku popyt na złoto przed Nowym Rokiem jest rozczarowujący w porównaniu z poprzednimi latami.

Wykres 3. Notowania złota - dane dzienne.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

d2nrh7h

Podziel się opinią

Share
d2nrh7h
d2nrh7h