Trwa ładowanie...
d3q52kl

Dziś Dzień Bez Kupowania. "Czas zmienić podejście"

Black Friday, Cyber Monday – o tych dniach słyszała już chyba większość Polaków. Zapewne niewielu słyszało, że rozdziela je Dzień Bez Kupowania. "Czas zmienić podejście" – apeluje Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, która promuje wydarzenie w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec roku to "żniwa" dla handlu. Dzień Bez Kupowania zmieni tę "tradycję"
Koniec roku to "żniwa" dla handlu. Dzień Bez Kupowania zmieni tę "tradycję" (East News)
d3q52kl

Każdego roku piątek po czwartym czwartku listopada (Dniu Dziękczynienia, które jest świętem ruchomym – red.) wyznacza początek zakupowego szaleństwa, które trwa przez kilka kolejnych tygodni. Tzw. Black Friday otwiera bowiem sezon wyprzedaży. Idea obniżania cen w tym dniu przywędrowała do nas zza oceanu, jednak jest znacząco wypaczona, gdyż obniżki nie są tak duże jak ma to miejsce w USA. Promocje często trwają przez cały weekend, a nawet tydzień i to nie koniec problemów. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż nie obchodzimy Dnia Dziękczynienia wpisanego w historyczne i kulturowe DNA Amerykanów. W końcu to ich mitem narodowym są koloniści uratowani przez Indian.

Polacy nie gęsi i swoją tradycję walk o tańsze produkty mają:

Czas żniw###

Czarny piątek przywędrował jednak do Polski. Stało się tak za sprawą sklepów i sieci handlowych, które zwęszyły w nim świetny pomysł na zwiększenie obrotów. Dzień ten stanowi początek "żniw" w handlu. Trzy dni później organizowany od kilku lat jest Cyber Monday (Cyfrowy Poniedziałek), gdy ceny obniżają sklepy internetowe. Kolejne tygodnie to już nachalne propagowanie wydawania astronomicznych kwot w związku ze zbliżającymi się 6 grudnia i świętami. Boże Narodzenie, jak można byłoby sobie życzyć, nie kończy jednak prób wydrenowania naszych portfeli. Tuż po nim rozpoczyna się okres obniżek "poświątecznych", a następnie "noworocznych".

d3q52kl

Zatrzymaj się - "Czas zmienić podejście"

I właśnie w odpowiedzi na często bezrefleksyjne wydawanie pieniędzy od kilku lat w ostatnią sobotę listopada, dzień przez Czarnym Piątkiem, a dwa dni przed Cyfrowym Poniedziałkiem, organizowany jest Dzień bez Kupowania. W Polsce pomysł promuje Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. W tym roku zorganizuje happening przed Galerią Krakowską, by zachęcić klientów do „bardziej świadomego podejścia do zakupów i do wybierania produktów etycznych i wytworzonych w sposób zrównoważony”.

"Bezrefleksyjna konsumpcja może szkodzić pracownikom szyjącym nasze ubrania, buty, czy uprawiającym owoce egzotyczne w krajach globalnego Południa lub przyczynić się do degradacji środowiska naturalnego" – przypominają organizatorzy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej. W tekście pojawia się również apel o poświęcanie większej ilości czasu rodzinie, dzięki mniejszemu zaangażowaniu w "konsumpcję zbytecznych dóbr".

"Czas zmienić podejście" – apeluje Fundacja i dokładnie pod taką nazwą organizuje wydarzenie.

d3q52kl

Podziel się opinią

Share
d3q52kl
d3q52kl