Trwa ładowanie...

Ekwiwalent za urlop również za zmarłego pracownika. Przełomowa decyzja Trybunału

Ekwiwalent za urlop należy się również spadkobiercom zmarłego pracownika - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.Cała sprawa zaczęła się do dwóch Niemek, które zażądały pieniędzy za niewykorzystane urlopy mężów.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ekwiwalent za urlop również za zmarłego pracownika. Przełomowa decyzja TrybunałuŹródło: Shutterstock.com
d4cy9yl
d4cy9yl

Śmierć pracownika nie powoduje wygaśnięcia prawa do corocznego płatnego urlopu. A z tego wynika, że spadkobiercy zmarłego pracownika mogą domagać się ekwiwalentu za niewykorzystany płatny urlop - uznał Trybunał.

Wyrok TSUE jest uznawany za przełomowy. Teraz bowiem każdy będzie mógł się domagać wypłat za niewykorzystany urlop bliskiej osoby - jeśli oczywiście nie wykorzystała ona przysługujących jej dni wolnych.

Cała sprawa zaczeła się od dwóch Niemek - Marii Elisabeth Bauer oraz Martiny Brossonn. Mąż tej pierwszej był zatrudniony przez miasto Wuppertal, a tej drugiej przez prywatnego przedsiębiorcę Volkera Willmerotha.

Uważaj na stołówce, czyli jak nie zatruć się na urlopie. Zobacz wideo:

Zmarli mężczyźni nie wykorzystali przed śmiercią wszystkich dni płatnego urlopu. Żony zażądały więc od pracodawców pieniężnych ekwiwalentów. Ci jednak płacić nie chceli, więc sprawa trafiła do sądu. Niemiecki federalny sąd pracy szybko jednak postanowił się zwrócić do TSUE.

d4cy9yl

Trybunał stanął po stronie wdów i uznał prawo bliskich do ekwiwalentu. - W sytuacji, gdy prawo krajowe wyklucza taką możliwość, spadkobiercy mogą powoływać się bezpośrednio na prawo Unii, i to zarówno względem pracodawcy publicznego, jak i pracodawcy prywatnego - wynika z wyroku Trybunału.

- Aspekt czasowy to tylko jeden z dwóch aspektów prawa do corocznego płatnego urlopu. To też prawo do ekwiwalentu pieniężnego za coroczny urlop niewykorzystany do dnia ustania stosunku pracy - przypomniał również w swoim orzeczeniu Trybunał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4cy9yl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cy9yl