Trwa ładowanie...
d6l9hay
IAR
urząd pracy

Elektroniczna rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy

Kolejki w urzędach pracy wkrótce mogą zniknąć
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elektroniczna rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy
(newspix.pl)
d6l9hay

Kolejki w urzędach pracy wkrótce mogą zniknąć. Bezrobotni i poszukujący pracy od dziś mają możliwość rejestrowania się przez internet. Ale - jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" za udogodnienia trzeba płacić. I to nawet kilkaset złotych.

- Elektroniczna rejestracja jest możliwa we wszystkich urzędach pracy w Polsce. Trzeba jedynie wypełnić odpowiedni formularz na stronie www.praca.gov.pl - tłumaczy Tomasz Szczepanek, zastępca dyrektora Sądeckiego Urzędu Pracy.

- Aby skorzystać z pełnej rejestracji przez internet konieczne będzie dodatkowo posiadanie np. bezpiecznego podpisu elektronicznego. Rejestracja niepełna dokona się w chwili, kiedy taka osoba zgłosi się do urzędu, do siedmiu dni po przesłaniu dokumentów w terminie wyznaczonym przez Urząd Pracy - dodaje Tomasz Szczepanek.

d6l9hay

*Polecamy: * Coraz mniej nauczycieli i urzędników

Podczas elektronicznej rejestracji niezbędne jest zeskanowanie wszystkich dokumentów, które wymagane są również drogą tradycyjną. Bezrobotni i poszukujący pracy mogą również nadal rejestrować się bezpośrednio odwiedzając urząd.

Dodajmy też, że - jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" wniosek o rejestrację należy podpisać przy użyciu tzw. bezpiecznego podpisu elektronicz­ne­go z kwalifikowanym certyfikatem albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Pierwsze - najwygodniej­sze rozwiązanie jest drogie. Uzyskanie bezpiecznego podpisu to koszt od 200 do ponad 300 zł i wymaga aktualizacji co roku, za którą również trzeba zapłacić - ok. 100 zł. Darmowym rozwiązaniem jest podpisanie wniosku przy użyciu profilu zaufanego na platformie ePUAP. W tym przypadku jednak wymagana uwierzytelnienie w oddziale ZUS albo urzędzie skarbowym.

d6l9hay

"Osoba, która skorzysta z platformy ePUAP, będzie mogła załączyć do wniosku tylko pięć załączników, co oznacza, że z tej formy skorzystają głównie młodzi, posiadający niewielkie doświadczenie zawodowe" - wyjaśniał Janusz Ambrozik, kierownik działu administra­cyj­ne­go Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

MA

Atrakcyjne oferty pracy dla bezrobotnych. Sprawdź!

d6l9hay

Podziel się opinią

Share

d6l9hay

d6l9hay