Elektrownia jądrowa powstanie później
Opóźniają się przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju, sygnalizuje "Parkiet".
PGE: Elektrownia jądrowa powstanie później Opóźniają się przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju.
Projekt, który ma realizować Polska Grupa Energetyczna, napotyka na przeszkody prawne: nadal nie ma przepisów, które pozwoliłyby wybrać lokalizację siłowni czy zdobyć pieniądze na inwestycję.
Zgodnie z pierwotnymi planami PGE w konsorcjum z wybranymi partnerami, zapewne zagranicznymi, miała wybudować elektrownię atomową do 2020 r. Jednak, jak zaznaczali prawnicy, przynajmniej część niezbędnych przepisów powinna była trafić do Sejmu przed końcem tego roku. Tak się jednak nie stało i coraz częściej mówi się, że inwestycja zakończy się raczej w latach 2022–2024 r.
Dzisiaj rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego wpływu na środowisko. Rada Ministrów miała zatwierdzić dokument na posiedzeniu 20 grudnia, ale nie doszło do tego ze względu na kontrowersje , jakie wywołał. Najprawdopodobniej więc rząd w styczniu zapozna się tylko z informacją Ministerstwa Gospodarki na temat programu oraz z pakietem ustaw służących jego realizacji. Cały dokument zostanie zatwierdzony zapewne dopiero w połowie 2011 roku.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma mieć moc około 3 tys. megawatów. Szacunkowe koszty budowy wahają się od blisko 10 do 14 mld euro (czyli 40–56 mld zł).
PARKIET
Justyna Piszczatowska