Trwa ładowanie...

Emeryci zapłacą złotówkę abonamentu. Tego chce szef Rady Mediów Narodowych

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański chciałby, żeby emeryci płacili abonament w symbolicznej wysokości 1 zł. I to nie tylko ci powyżej 75. roku życia, ale znacznie młodsi. - Trzeba ich odciążyć z opłat, bo w większości i tak narzekają na swoją sytuację - mówi Czabański.

Emeryci zapłacą złotówkę abonamentu. Tego chce szef Rady Mediów NarodowychŹródło: WP.PL, fot: WP
d391cq7
d391cq7

Poseł PiS powiedział "Super Expressowi", że chciałby obniżyć granicę wieku, po którym nie trzeba płacić abonamentu RTV. Obecnie jest to 75 lat.

- Może należałoby zwolnić z opłat wszystkich seniorów, którzy mają 65 lat i więcej? - zastanawia się Czabański. Ale do takich rozwiązań wciąż jeszcze daleko.

Skoro więc na razie nie może być mowy o całkowitym zwolnieniu, to szef RMN proponuje, by emeryci płacili symboliczną złotówkę.

Schetyna wzywa do niepłacenia abonamentu

- Polskie społeczeństwo stać na to, aby utrzymać media publiczne, z których mogą korzystać też emeryci za symboliczną opłatą. Taka ulga spowoduje, że seniorom zostanie trochę więcej pieniędzy w portfelu - twierdzi Czabański, który sam jest emerytem, na łamach "SE".

d391cq7

I dodaje, że obecnie abonament płacą właśnie przede wszystkim seniorzy. - To niesprawiedliwy paradoks - ocenia poseł PiS.

Prof. Maciej Mrozowski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, również chwali ten pomysł. - Na pewno seniorzy ucieszyliby się z tego pomysłu, a przecież to oni w większości głosują na PiS - ocenił ekspert.

Poza osobami, które ukończyły 75 lat, abonamentu nie muszą płacić również niepełnosprawni zaliczeni do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi oraz osoby, które mają więcej niż 60 lat, ale ich emerytura jest niższa niż połowa średniej krajowej.

Jak zapowiadał obóz rządzący, nowa ustawa medialna ma powstać jesienią i zacząć obowiązywać od 2019 roku. W jej ramach opłata na media publiczne byłaby doliczana do PIT i wynosiła 6-8 zł.Szczegóły tej propozycji opisywaliśmy już w WP.

d391cq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d391cq7