Trwa ładowanie...

Abonament będzie doliczony do PIT. Ustawa już prawie gotowa

Od 2019 roku ma zacząć obowiązywać nowa ustawa abonamentowa. Zakłada ona, że zrzutka na media publiczne będzie wliczona w PIT lub KRUS i wyniesie ok 6-8 zł miesięcznie. Resort kultury już kończy pracę nad dokumentem.

Abonament będzie doliczony do PIT. Ustawa już prawie gotowaŹródło: Fotolia
dpryh7j
dpryh7j

Wspomnianej ustawy nie należy mylić z tą, której zadaniem było uszczelnienie abonamentu. Ona jest już bowiem po pierwszym czytaniu w Sejmie, które odbyło się na początku czerwca. Wówczas też skierowano ją do dalszych prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jak pisaliśmy już w WP, bardzo możliwe, że ustawa tam utknie, bo PiS zaczął odkładać jej wejście w życie. Zorientował się bowiem, że nowe przepisy nie podobają się obywatelom i zakończy się to spadkiem poparcia partii rządzącej.

W zamian za to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyspieszyło prace nad innym dokumentem, który ma kompleksowo uregulować kwestię abonamentu rtv od początku 2019 roku - donosi portal wirtualnemedia.pl.

dpryh7j

Sama danina ma docelowo zmienić nazwę na opłatę audiowizualną, a jej wysokość ma wynieść ok. 6-8 zł. Kwota ta ma być co miesiąc doliczana do PIT lub KRUS. W efekcie wszyscy pracownicy dostaną pomniejszone pensje, ale za to nie będą musieli płacić abonamentu w wysokości 22,70 zł miesięcznie, jak ma to miejsce teraz.

- Będziemy chcieli jak najszybciej tę ustawę procedować. Nowy model polega na tym, że składka abonamentowa będzie doliczana do PIT-u albo do KRUS-u, ponieważ wszyscy Polacy płacą albo PIT, albo KRUS, w zależności od tego, czy ktoś jest rolnikiem, czy też nie - argumentował w Radiu Maryja Paweł Lewandowski, wiceminister kultury. - Będzie do kwota 6-8 zł miesięcznie doliczana do tej jednej lub drugiej składki

6,33 zł co miesiąc. Taki pomysł na abonament przedstawiła w styczniu KRRiT

Jedyny problem polega na tym, że Komisja Europejska prawdopodobnie uzna nową ustawę za pomoc publiczną, więc nie obejdzie się bez notyfikacji unijnych urzędów.

dpryh7j

Pomysł doliczenia opłaty audiowizualnej do podatku lub składek na KRUS nie jest nowy. Na początku roku takie rozwiązanie zaproponowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jej zdaniem wysokość nowego abonamentu powinna wynieść 6,33 zł, co w skali roku daje 80 zł.

Jak szacował money.pl, taki sposób rozliczania dałby mediom publicznym ok. 2,8 mld zł rocznie - pod warunkiem, że rzeczywiście płaciliby wszyscy. Oprócz osób fizycznych, opłatę musieliby też płacić przedsiębiorcy. Dla porównania, dziś z abonamentu udaje się pozyskać ledwie 750 mln zł.

Nie wiadomo, kiedy ustawa miałaby trafić do porządku obrad Rady Ministrów. Resort chce jednak, by nowe przepisy weszły w życie od początku 2019 roku.

dpryh7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpryh7j