Trwa ładowanie...

Emerytury i renty po waloryzacji. Sprawdź, o ile urosną

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku będzie oparta na zasadach waloryzacji kwotowo-procentowych, takich samych, jak w poprzednich latach. Najniższe emerytury jednak urosną o 50 złotych brutto. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Waloryzacja emerytur i rent. Wiemy, jakie będą zmiany.Waloryzacja emerytur i rent. Wiemy, jakie będą zmiany.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d1nemal
d1nemal

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku ma odbyć się na podobnych zasadach co dotychczas - wynika z projektu nowelizacji. Będzie to tzw. waloryzacja kwotowo-procentowa. Oznacza to, że świadczenia wzrosną o odpowiedni wskaźnik procentowy.

Nie dotyczy to jednak najniższych emerytur. Rząd bowiem na nadchodzący rok wprowadził również zasadę, która gwarantuje, że emerytury i renty nie mogą urosnąć o mniej niż 50 złotych.

Zobacz: 13. i 14. emerytury do likwidacji? "Nie można od tego uzależniać walki z epidemią"

To oznacza, że jeżeli ktoś pobiera najniższą emeryturę - która w tym roku wynosi 1200 złotych brutto - w przyszłym może liczyć świadczenie w wysokości 1250 złotych brutto. "Na rękę" daje to 1068 złotych. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy natomiast wyniesie 937,50 złotych.

d1nemal

Waloryzacja kwotowo-procentowa emerytur. Ile wyniesie w 2021 roku?

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur 2021? Rząd zdradził plany. Według wstępnych założeń od marca świadczenia mają pójść w górę o 4,16 proc.

Jak wyliczył portal money.pl, gdyby nie zasada "gwarancja 50 złotych", osoba, która pobiera dziś najniższą emeryturę (przypominamy: 1200 złotych), otrzymałaby... 8 groszy mniej niż 50 złotych.

Emeryt otrzymujący 1300 złotych dostanie jednak już o 54 złotych więcej. A to oznacza, że zasada "gwarancji 50 złotych" nie będzie już funkcjonować w jego przypadku, ponieważ waloryzacja procentowa przyniesie mu większy wzrost świadczenia.

d1nemal

A jak zmieni się stan finansów przeciętnego emeryta? Według danych z 2019 roku przeciętna emerytura w Polsce to nieco ponad 2236 złotych. W przyszłym roku takie świadczenie ma się zwiększyć o 93 złote.

Przypomnijmy, że waloryzacja emerytur i rent odbywa się każdego roku na początku marca i jest procedowana przez stronę rządową. Dokładny i ostateczny wskaźnik procentowy waloryzacji poznamy w lutym 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nemal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nemal