Eurobank szuka partnera do współpracy dla Polbanku
Na polskim rynku bankowym już wkrótce może zamieszać Polbank. Jego właściciel, grecki Eurobank EFG poszukuje partnera dla spółki w celu dalszego szybkiego rozwoju firmy - czytamy w komunikacie Eurobanku.
- W dość krótkim okresie czasu udało nam się stworzyć niezły interes, mamy prawie 800 tys. klientów. Wierzymy, iż perspektywy dla Polski i polskiego sektora bankowego są bardzo atrakcyjne. Chcemy w dalszym ciągu rozwijać potencjał naszej organizacji - powiedział prezes Polbanku EFG, Kazimierz Stańczak.
Eurobank zamierza w średnim okresie podwoić aktywa Polbanku i do tego poszukuje inwestora, któremu - jak można sądzić - sprzeda część udziałów w spółce. Jednocześnie Polbank ma dokonać przekształcenia i rozpocząć działalność w Polsce już nie na podstawie paszportu europejskiego, ale na podstawie własnej licencji bankowej.
- Nasze plany zakładają, obok podwojenia aktywów w średnim okresie, wprowadzenie oferty bankowości korporacyjnej dla średnich firm - powiedział WP Kamil Chudzik, dyrektor biura Public Relations Polbanku.
Spółka szuka spółek o określonym profilu.
- Chcemy rozmawiać z instytucjami finansowymi, które będą zainteresowane wsparciem szybkiego wzrostu Polbanku. Ważnym kryterium jest też zdolność do zapewnienia takiego wsparcia oraz doświadczenie i sukcesy na rynku bankowości detalicznej i korporacyjnej - stwierdził Chudzik.
Podkreślił, iż chodzi o spółki, które dostrzegają ogromny potencjał gospodarczy Polski i rozwoju polskiego sektora bankowego.
Polbank zamierza szukać udziałowców poprzez współpracę z renomowanymi doradcami.
Jak podaje jednak "Puls Biznesu", powołując się na poniedziałkowe wydanie gazety greckiej "Naftemporiki", współpraca ma dotyczyć Eurobanku i HSBC.
Wciąż nie wiadomo, jaka ma być forma współpracy.
- Jesteśmy w początkowej fazie, inicjujemy rozmowy z potencjalnymi partnerami. Jest za wcześnie żeby powiedzieć jaka będzie ostateczna struktura partnerstwa - dodał Chudzik.
- Jeżeli to ma być np. joint-venture, bez wchodzenia kapitałowego, to mógłby to być albo bank, który nie jest aktywny w Polsce, albo taki, którego aktywność nad Wisłą jest niewielka, aby chciał w ogóle wejść w taki układ. Jedna z gazet greckich napisała o tym, że może chodzić o HSBC i to byłoby dobre rozwiązanie, jako że ten bank nie jest bardzo zaangażowany w Polsce - powiedział WP Maciej Barański z DM BZ WBK.
Sytuacja klientów Polbanku
Zdaniem Macieja Barańskiego ta sytuacja nie zmieni niczego dla klientów.
- Klienci nie zdają sobie nawet dzisiaj sprawy, iż Polbank operuje w ramach paszportu europejskiego, a nie jest takim samym bankiem jak inne działające aktywnie w Polsce. Z ich perspektywy nic się nie zmieni - powiedział analityk DM BZ WBK.
Jednocześnie podkreślił, iż jedynie, co może mieć wpływ, to przekształcenie banku i rozpoczęcie działalności na podstawie własnej licencji.
- Spowoduje to, iż Polbank zacznie podlegać polskiemu KNF-owi. Pamiętajmy że od sierpnia wchodzi rekomendacja T, w mocy są także inne rekomendacje. Działalność banków jest bardziej ograniczona niż ma to miejsce w przypadku oddziałów - dodał.
Michał Jankowski, Wirtualna Polska