Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

12.11. Warszawa (PAP) - Wydarzeniem poprzedniego tygodnia była interwencja czeskiego banku centralnego na rynku walutowym, by osłabić koronę, a w rozpoczynającym się tygodniu uwaga...

12.11. Warszawa (PAP) - Wydarzeniem poprzedniego tygodnia była interwencja czeskiego banku centralnego na rynku walutowym, by osłabić koronę, a w rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na odczycie PKB za III kw. na Węgrzech oraz w Czechach i Rumunii.

W środę dane o tureckim bilansie płatniczym we wrześniu 2013 r.

W czwartek pierwsze odczyty (tzw. flash) PKB za III kw. 2013 r. w Czechach, Rumunii i na Węgrzech.

W piątek dane o bezrobociu w Turcji w sierpniu 2013 r.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 4,36 proc. do 26,9524 za euro, forint umocnił się o 0,38 proc. do 296,269 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,12 proc. do 2,721 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,36 proc. do poziomu 4,179 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,45 proc. do poziomu 1018,99, węgierski BUX spadł o 1,05 proc. do poziomu 18.948,26 pkt. Turecki XU100 spadł o 3,38 proc. do 73.918,30 pkt., a WIG spadł o 1,27 proc. do poziomu 53.305,36 pkt.


CZECHY

BANK CENTRALNY DECYDUJE SIĘ INTERWENIOWAĆ NA FX

Bank centralny Czech pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian, blisko zera. Główna stopa procentowa wynosi nadal jedynie 0,05 proc., którą bank określa jako "techniczne zero". Bank obniżył ją podczas swojego posiedzenia w listopadzie 2012 r. o 20 pkt. bazowych. Analitycy oczekiwali, że bank podczas tego posiedzenia nie zmieni stóp procentowych.

Bank podjął jednak decyzję o rozpoczęciu interwencji na rynku walutowym - podano w komunikacie. Bank zamierza interweniować na rynku walutowym, aby utrzymać kurs korony blisko 27,0 za euro. Bank centralny Czech interweniował ostatnio, aby osłabić kurs własnej waluty, w 2002 r.

Bezpośrednio po decyzji korona osłabiła się o ok. 4,75 proc. do poziomu ok. 26,95 za euro.

W ocenie banku Nomura decyzja, choć o interwencjach bank mówił od ponad roku, była "nieoczekiwana", gdyż zarząd CNB wydawał się zbyt podzielony w tej sprawie. Zdaniem Capital Economics rynki odebrały zapowiedź jako "wiarygodną".

Bank Morgan Stanley w komentarzu ocenia, że czeski bank wprowadził "asymetryczny peg" do euro, w okolicach 27,0 za euro, choć słabsza korona będzie tolerowana. Jednak, jak zaznacza w komentarzu bank Nomura, istnieje ryzyko, biorąc pod uwagę podziały w zarządzie banku, że CNB będzie utrzymywał ten poziom przez krótki okres, czterech-sześciu miesięcy.

CNB nie podał szczegółów, jak długo może utrzymywać koronę na poziomie zbliżonym do 27,0 za euro. Zdaniem Erste Group takim celem może być osiągnięcie inflacji powyżej 1,5 proc., podczas gdy we wrześniu wyniosła ona 0,99 proc. rdr.

CNB obniżył również prognozę wzrostu PKB w 2014 r. do 1,5 proc. z 2,1 proc., a także prognozę inflacji w IV kw. 2014 r. z 1,8 do 1,2 proc. rdr.

CPI W X SPADŁ DO 0,9 PROC. RDR

Inflacja CPI w październiku wyniosła 0,9 proc. rdr wobec oczekiwań 0,9 proc. rdr i wobec 1,0 proc. rdr we wrześniu. W ujęciu mdm inflacja wyniosła 0,2 proc.

Cel inflacyjny czeskiego banku centralnego to 2,0 proc, a pasmo odchyleń od celu to 1,0 pkt. proc.

"W styczniu niższe ceny energii dla gospodarstw domowych znów obniżą CPI, ale w miesiącach wiosennych interwencja na rynku walutowym zacznie kształtować inflację. Sądzimy, że interwencja w ciągu 12 miesięcy doda do CPI 1 pkt. proc., podbijając inflację powyżej 2 proc. do jesieni 2014 r." - napisano w komentarzu UniCredit.

SAMOCHODY MOTOREM PRODUKCJI I SPRZEDAŻY

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,1 proc. rdr wobec oczekiwań 6,0 proc. rdr. Produkcja pojazdów wzrosła o 17,8 proc. rdr. Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 16 proc., z czego w sektorze pojazdów o 42,9 proc.

Z kolei sprzedaż detaliczna, wliczając sprzedaż samochodów i ich naprawę, w ujęciu realnym wzrosła we wrześniu o 3,7 proc. rdr., zgodnie z konsensusem. Ekonomiści Erste Group zwracają uwagę, że wrzesień w 2013 r. miał o dwa dni robocze więcej niż w 2012 r. Po dostosowaniu o dni robocze sprzedaż wzrosła realnie o 0,5 proc. rdr.

Erste zwraca uwagę, że głównym motorem wzrostu był segment pojazdów, którego wkład do wzrostu wyniósł 2,6 pkt. proc., podczas gdy sprzedaż detaliczna w pozostałych kategoriach wzrosła o 1,1 pkt. proc. Sprzedaż samochodów i ich naprawa we wrześniu wzrosły o 9,5 proc. rdr, a po dostosowaniu sezonowym o 3,3 proc. rdr.

UniCredit w II połowie 2013 r. spodziewa się "kontynuacji stagnacji wydatków gospodarstw domowych w ujęciu rocznym".

EKSPORT I IMPORT WE IX ROSŁY SZYBCIEJ OD OCZEKIWAŃ

Eksport we wrześniu wzrósł w ujęciu nominalnym w CZK o 8,3 proc. rdr, a import o 7,2 proc., co złożyło się na nadwyżkę handlową 35,06 mld koron. Ekonomiści spodziewali się wzrostu eksportu o 6,3 proc. rdr, importu o 6,1 proc., i nadwyżki 32 mld koron.

STOPA BEZROBOCIA STABILNA

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 7,6 proc., tyle samo, ile miesiąc wcześniej.


WĘGRY

INFLACJA W PAŹDZIERNIKU SPADŁA DO 0,9 PROC. RDR

Inflacja CPI w październiku wyniosła 0,9 proc. rdr wobec 1,4 proc. rdr oczekiwań i 1,4 proc. rdr we wrześniu. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,3 proc.

SPRZEDAŻ W IX WZROSŁA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła po dostosowaniu sezonowym o 0,3 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu 2,2 proc. rdr. Bez dostosowania sezonowego sprzedaż wzrosła o 0,8 proc. rdr.

Ekonomiści UniCredit zwracają uwagę, że w ciągu dziewięciu miesięcy roku skumulowana sprzedaż wzrosła o 0,3 proc., podczas gdy płace realne wzrosły o 2,3 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA WZROSŁA BARDZIEJ OD OCZEKIWAŃ

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 1,8 proc. mdm wobec oczekiwań wzrostu 1,5 proc. mdm. W ujęciu rdr produkcja wzrosła o 3,1 proc.

Węgierski urząd statystyczny zwraca uwagę, że wzrost wynika przede wszystkim z mocnego wzrostu produkcji samochodów.


TURCJA

CPI W X POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Inflacja CPI w październiku wyniosła 1,8 proc. mdm wobec konsensusu 1,3 proc. mdm. W ujęciu rocznym inflacja obniżyła się do 7,7 z 7,9 proc., co ekonomiści tłumaczą efektami bazy. Konsensus zakładał obniżenie się CPI do 7,2 proc. rdr.

Ekonomiści banku Morgan Stanley zwracają uwagę, że inflacja bazowa "również wygląda źle", gdyż wzrosła w każdej kategorii, a kluczowe dla tureckiego banku centralnego miary wzrosły o ok. 50 pb względem września.

Po danych Morgan Stanley podniósł prognozę CPI na koniec 2013 r. do 7,8 proc. rdr z 7,5 proc. rdr, zaznaczając, że widzi ryzyko, że CPI na koniec 2014 r. będzie wyższe od prognozowanych 6,5 proc. rdr.

Dane o inflacji w październiku, w ocenie Bank of America/Merrill Lynch, "przypominają rynkowi, że bankowi centralnemu nie uda się zrealizować celu 6,8 proc. rdr na koniec roku".

"Oczekiwania rynkowe zapewne dostosują się do rzeczywistości i zbliżą się do poziomu 8 proc., jaki od dawna prognozujemy" - napisano w komentarzu BofA/ML.

"Jest przestrzeń do ostrego spadku CPI na początku 2014 r., do ok. 7 proc., i spodziewamy się, że średnio w 2014 r. inflacja roczna będzie w tych okolicach" - dodano.

W ocenie BofA/ML turecki bank centralny może zaostrzyć retorykę i podnieść stopy procentowe.

WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ

Produkcja przemysłowa we wrześniu po dostosowaniu o dni robocze wzrosła o 6,4 proc. rdr, a w ujęciu mdm po dostosowaniu sezonowym i o dni robocze wzrosła o 5,8 proc.


RUMUNIA

STOPY PROCENTOWE W DÓŁ

Rumuński bank centralny zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25 pb do rekordowo niskiego poziomu 4,0 proc.

Większość ekonomistów spodziewała się, że będzie to ostatnia obniżka w cyklu, jednak, jak ocenia Capital Economics, możliwa jest jeszcze jedna lub dwie obniżki. CE zwraca uwagę, że inflacja spadła we wrześniu do 1,9 proc. rdr z 3,7 proc. rdr w sierpniu, podczas gdy cel banku centralnego wynosi 2,5 proc., a sam bank w sierpniu oczekiwał CPI na poziomie 3,0 proc. rdr.

(PAP)

fdu/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)