Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia
14.10. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu inwestorzy poznali dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech oraz w Czechach i Turcji, a także o inflacji na Węgrzech, gdzie okazała...
14.10.2013 | aktual.: 14.10.2013 09:53
14.10. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu inwestorzy poznali dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech oraz w Czechach i Turcji, a także o inflacji na Węgrzech, gdzie okazała się wyższa od oczekiwań, i w Czechach, gdzie okazała się niższa od konsensusu prognoz.
We wtorek ostateczne dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech w sierpniu.
RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU
W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,14 proc. do 25,54 za euro, forint umocnił się o 0,62 proc. do 294,71 za euro, a turecka lira umocniła się o 0,42 proc. do 2,6822 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,22 proc. do poziomu 4,1909 za euro.
Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,12 proc. do poziomu 963,10 pkt., węgierski BUX wzrósł o 0,55 proc. do poziomu 18.638,17 pkt. Turecki XU100 spadł o 0,04 proc. do 76.176,36 pkt., a WIG wzrósł o 3,22 proc. do poziomu 52.230,47 pkt.
WĘGRY
INFLACJA W IX W GÓRĘ
We wrześniu inflacja CPI wyniosła 1,4 proc. rdr wobec 1,3 proc. w sierpniu i konsensusu 1,1 proc. Inflacja bazowa wzrosła do 3,5 proc. z 3,0 proc. miesiąc wcześniej.
"Z punktu widzenia polityki pieniężnej dane te oceniamy jako zasadniczo neutralne" - napisano w komentarzu banku OTP.
Barclays Capital zwraca uwagę, że za wzrost inflacji odpowiadają wynikające z działań rządu wzrosty cen wyrobów tytoniowych i usług finansowych.
"Po przeprowadzonej przez rząd reorganizacji handlu papierosami, ceny wyrobów tytoniowych wzrosły o 6,7 proc. mdm" - napisano w komentarzu Barclays.
"Dodatkowo, po wprowadzeniu podatku od usług transakcyjnych ich ceny wzrosły o 14 proc. mdm" - dodano.
Barclays spodziewa się, że węgierski bank centralny do końca roku obniży stopy procentowe o 60 pb do 3,0 proc.
PRODUKCJA SŁABIEJ OD OCZEKIWAŃ, IMPORT W VIII SPADŁ RDR BARDZIEJ NIŻ EKSPORT
Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła, po dostosowaniu o dni robocze, o 0,9 proc. rdr - wynika ze wstępnych danych węgierskiego urzędu statystycznego. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 1,9 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła o 0,7 proc.
Bez dostosowania o dni robocze produkcja spadła o 1,4 proc.
Zdaniem ING trend w produkcji może się utrzymać przez drugą połowę roku.
Z kolei wstępne dane o handlu zagranicznym za sierpień wskazują na nadwyżkę 621 mln euro. Eksport spadł o 3,3 proc. rdr, a import o 3,6 proc.
"Sierpniowe dane wskazują, że eksport przemysłu mógł nieco wspierać PKB w III kw., ale wciąż nie ma oznak spektakularnej poprawy na tym polu" - napisano w komentarzu Erste Group.
CZECHY
CPI SPADŁ MOCNIEJ OD OCZEKIWAŃ
Inflacja CPI we wrześniu spadła do 1,0 proc. rdr wobec 1,3 proc. w sierpniu i 1,2 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. W ujęciu mdm ceny spadły o 0,4 proc.
"Choć dane wskazują na ryzyko deflacji, sądzimy, że to tylko przejściowe zagrożenie" - napisano w komentarzu BNP Paribas.
BNP w komentarzu po danych ocenił ryzyko interwencji na rynku walutowym jako niskie. Z kolei Erste Group po danych podniósł ocenę prawdopodobieństwa interwencji powyżej 50 proc.
"Obecnie spodziewamy się, że CPI sięgnie najniższego poziomu 0,5 proc. rdr na początku 2014 r." - napisano w nocie UniCredit.
WZROST PRODUKCJI I EKSPORTU W VIII
Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,6 proc. rdr wobec konsensusu spadku o 1,3 proc. rdr. Po dostosowaniu o dni robocze produkcja wzrosła o 4,2 proc.
W ocenie Erste Group głównym motorem wzrostu była produkcja samochodów, która wzrosła o 26,1 proc. rdr.
W sierpniu nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 20,6 mld koron. Eksport wzrósł o 1,9 proc. rdr, a import o 0,1 proc. rdr.
"Dane o produkcji przemysłowej i eksporcie wciąż wspierają koronę, zmniejszając prawdopodobieństwo interwencji banku centralnego na FX" - napisano w komentarzu UniCredit.
BEZROBOCIE W IX WZROSŁO DO 7,6 PROC.
Stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła do 7,6 proc. z 7,5 proc. w sierpniu. Ekonomiści spodziewali się jej stabilizacji.
"Bezrobocie nieco zaskoczyło, ale ożywienie aktywności gospodarczej sugeruje pewne odbicie popytu na pracę w ciągu kilku najbliższych miesięcy i stopniowy spadek bezrobocia" - napisano w komentarzu BNP Paribas.
DEFICYT W VIII WIĘKSZY OD OCZEKIWAŃ
Deficyt na rachunku obrotów bieżących w sierpniu wyniósł 14,2 mld koron (754 mln euro) wobec oczekiwań 12,5 mld koron deficytu i po nadwyżce 4,1 mld koron w lipcu.
TURCJA
PRODUKCJA SŁABSZA OD OCZEKIWAŃ, MOŻLIWE, ŻE W ZWIĄZKU Z RAMADANEM
Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 1,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 2,6 proc. rdr. Po dostosowaniu o liczbę dni roboczych produkcja spadła o 0,1 proc. rdr, wobec oczekiwań wzrostu o 4,1 proc. W ujęciu miesięcznym po dostosowaniu sezonowym produkcja spadła o 4,0 proc. mdm.
"Znaczny spadek przypisujemy możliwym zakłóceniom danych wynikającym z Ramadanu, szczególnie związanego z nim długiego weekendu. W tym roku Ramadan zaczął się w środę, co stworzyło okazję do połączenia Ramadanu z poprzednim weekendem" - napisano w komentarzu powiązanego z BNP Paribas banku TEB (Trk Ekonomi Bankasi A.S.).
Bank of America/Merrill Lynch spodziewa się, że produkcja odbije w górę we wrześniu.
DEFICYT W OBROTACH BIEŻĄCYCH NIECO MNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ
W sierpniu deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 2,0 mld USD wobec oczekiwań ekonomistów deficytu 2,2 mld USD. 12-miesięczny kroczący deficyt wyniósł 56 mld USD.
"Po tych danych wygląda na to, że w tym roku deficyt wyniesie ok. 58-59 mld USD" - napisano w komentarzu Morgan Stanley.
"Obecnie spodziewamy się, że deficyt w tym roku wyniesie 7 proc. PKB, a prognozę na przyszły rok nieznacznie obniżamy z 7,0 do 6,7 proc. PKB" - dodano.
W VIII STOPA BEZROBOCIA ZNACZNIE W GÓRĘ
Stopa bezrobocia dostosowana sezonowo w lipcu wzrosła do 10,1 proc. z 9,7 proc. w czerwcu. Jak zaznaczają ekonomiści TEB, był to największy przyrost bezrobocia od kwietnia 2011 r.
Bezrobocie w sektorze pozarolniczym wzrosło do 12,5 proc. z 12,0 proc. w czerwcu. Stopa uczestnictwa w rynku pracy nie zmieniła się i wyniosła 50,9 proc.(PAP)
fdu/ osz/ jtt/