Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

28.04. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu turecki bank centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian, choć premier Erdogan oczekiwał ich obniżki. Z kolei węgierski bank centralny...

28.04. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu turecki bank centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian, choć premier Erdogan oczekiwał ich obniżki. Z kolei węgierski bank centralny ogłosił zmiany w instrumentarium polityki pieniężnej, które zdaniem ekonomistów mogą osłabić forinta i wesprzeć węgierskie obligacje rządowe.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Wtorek: decyzja węgierskiego banku centralnego.

Piątek: odczyty PMI w regionie.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodnia czeska korona umocniła się o 0,12 proc. do 27,41 za euro, forint osłabił się o 0,93 proc. do poziomu 309,9 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,25 proc. do 2,95 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,84 proc. do poziomu 4,21 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 1,92 proc. do poziomu 992,76 pkt., węgierski BUX spadł o 1,75 proc. do poziomu 17.571,41 pkt. Turecki XU100 spadł o 2,84 proc. do 71.389,00 pkt., a WIG spadł o 1,02 proc. do poziomu 51.497,70 pkt.


TURCJA

STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Turecki bank centralny (CBT) pozostawił główne stopy procentowe bez zmian. Główna stopa repo wynosi 10 proc., a górne pasmo korytarza stóp overnight 12 proc.

Ekonomiści zwracają uwagę, że bank pozostawił stopy bez zmian, choć premier Erdogan uważa, że należałoby je obniżyć.

"CBT wybrał poprawę wiarygodności" - napisano w komentarzu banku Morgan Stanley.

"Pomimo głośnych nawoływań i presji ze strony polityków, CBT utrzymał wszystkie istotne stopy procentowe bez zmian. (...) Naszym zdaniem to sensowna decyzja" - dodano.

W opinii Capital Economics decyzja CBT łagodzi obawy, że bank mógłby ugiąć się pod presją rządu.

W ocenie BNP Paribas raport o inflacji, który będzie opublikowany 30 kwietnia, powinien "rzucić więcej światła na średnioterminowe perspektywy polityki pieniężnej".

RENCAP "MAŁO ENTUZJASTYCZNIE" O TURECKICH AKCJACH

Renaissance Capital zaleca posiadanie w portfelu akcji linii lotniczych Turkish Airlines, producenta opon Brisa, kontrolowanego przez państwo banku Halkbank, dewelopera Emlak oraz holdingu Tekfen, działającego m.in. w branży finansowej, budowlanej, tekstylnej i przetwarzania żywności.

Analitycy RenCap zaznaczają, że ich nastawienie do rynku jest "mało entuzjastyczne". W ich ocenie potencjał stosunku ryzyka do zysku w Turcji się wyczerpuje, a wzrost PKB o 3 proc. w 2015 r. będzie wyzwaniem. -------------------

WĘGRY

ZMIANY W INSTRUMENTARIUM NBH MOGĄ OSŁABIĆ HUF, WESPRZEĆ SPW

Bank Narodowy Węgier (NBH) ogłosił szereg zmian w instrumentach polityki pieniężnej, z których zdaniem ekonomistów kluczowa jest rezygnacja od 1 sierpnia z dwutygodniowych bonów banku centralnego na rzecz dwutygodniowych depozytów.

UniCredit ocenia, że regulacje stwarzają bodźce dla banków, by kupowały obligacje węgierskie, a forint w krótkim okresie może stracić, niemniej w warunkach napięcia na rynkach zmienność na FX będzie mniejsza.

Jak zwracają uwagę ekonomiści węgierskiego banku OTP depozyty według unijnych regulacji uznawane są za mniej płynne, co zmotywuje banki do posiadania większej liczby rządowych bonów i może stanowić wsparcie dla rynku długu.

Depozyt w banku centralnym będzie dostępny tylko dla podmiotów krajowych, współpracujących z bankiem centralnym. Oddziały zagranicznych banków prowadzące działalność komercyjną na Węgrzech klasyfikowane są jako banki lokalne. Wedle szacunków banku OTP, może to spowodować wycofanie z kraju ok. 800 mld forintów.

"Niższe rentowności również zwiększą odpływ kapitału, co może skutkować presją na osłabienie waluty, jednak zapewne nie nadmierną. W razie nadmiernego osłabienia zadziała MNB" - napisano w raporcie OTP.

Bank Nomura zaznacza, że różnicowanie między krajowymi a zagranicznymi podmiotami może się spotkać ze sprzeciwem ze strony EBC.

NBH poinformował również, że jest gotów udostępnić potrzebne środki ze swoich rezerw walutowych, jeśli węgierska agencja zarządzająca długiem (AKK) zwiększy emisje w forincie.

"Ogólnym celem tych zmian jest przyspieszenie redukcji poziomu węgierskiego zadłużenia zewnętrznego" - napisano w komentarzu Morgan Stanley.

Bank centralny od 16 czerwca rozpocznie również regularne aukcje IRS, by banki mogły ograniczać ryzyko stopy procentowej.

Inne wprowadzone instrumenty to długoterminowe pożyczki lombardowe, które mają w razie potrzeby dać bankom dostęp do płynności w forincie, co, jak zwracają uwagę ekonomiści UniCredit stanowi ekwiwalent operacji LTRO przeprowadzanych przez EBC. Z kolei poprzez asset-swap banki będą mogły zamienić długoterminowe aktywa w forincie na papiery w walutach obcych, co w razie potrzeby ma zwiększyć dostęp do płynności w walutach obcych.

"Wydaje się, że program może zrealizować główne cele. Rynek długu będzie wspierany przez dodatkowy popyt krajowy, a waga zadłużenia w walutach obcych w długu publicznym może się obniżyć" - napisano w nocie OTP.

"Sumy przeznaczane przez sektor publiczny na płatność odsetek mogą się obniżyć, a suma bilansowa banku centralnego obniży się wraz ze spadkiem rezerw walutowych. Profil ryzyka sektora bankowego zmieni się tylko nieznacznie, a przychody banków mogą nawet nieco wzrosnąć. Ceną może być słabszy forint i zaburzona krzywa rentowności" - dodano.

Bank Nomura działania te nazwał "łagodzeniem regulacyjnym" i "quasi-QE". Nomura ocenia, że decyzje NBH wpisują się w rządową politykę "gospodarczego nacjonalizmu", a ich podstawowym celem jest maksymalizacja wzrostu tak długo, jak inflacja utrzymuje się w celu.

BNP Paribas spodziewa się wyższej inflacji w średnim horyzoncie.

"Banki mogą więcej inwestować w bony skarbowe, ale mogą też zwiększyć akcję kredytową albo inwestować za granicą. W zależności od alokacji ich decyzji inwestycyjnych, krótki koniec krzywej może się obniżyć, dynamika kredytu przyspieszyć, a forint osłabić się" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"W średnim terminie prawdopodobna jest wyższa inflacja" - dodano.

CZŁONEK RPP WIDZI RYZKA DALSZYCH OBNIŻEK STÓP

Członek Rady Polityki Pieniężnej Banku Narodowego Węgier Gyula Pleschinger powiedział, że dostrzega ryzyka wynikające z dalszych obniżek stóp procentowych, gdyż zmiana w globalnym nastawieniu do ryzyka może znacząco podnieść ryzyka dla Węgier.

STOPA BEZROBOCIA SPADA

Stopa bezrobocia w okresie styczeń-marzec wyniosła 8,3 proc. wobec 8,6 proc. w okresie grudzień-luty.


RUMUNIA

MF SPODZIEWA SIĘ PODWYŻKI RATINGU U S&P

Agencja Standard&Poor's może w tym roku podnieść rating Rumunii z powrotem do poziomu inwestycyjnego - ocenił minister budżetu Liviu Voinea.

S&P zapowiada aktualizację ratingu Rumunii na 16 maja, co zdaniem ekonomistów UniCredit może być okazją do podniesienia ratingu.

"Podwyżka u S&P jest spóźniona i nie będzie miała takiego wpływu na sytuację, jaki miałaby rok temu" - napisano w komentarzu UniCredit.

"Najbardziej pozytywny wpływ będzie miała na rumuńskie euroobligacje, gdyż europejscy inwestorzy zwracają większą uwagę na ratingi" - dodano. (PAP)

fdu/

Źródło artykułu:PAP
światfinansegiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)