Finansista na rynku pracy

Sektor finansowy zdecydowanie później niż inne branże podnosi się ze spowolnienia gospodarczego

Finansista na rynku pracy
Źródło zdjęć: © Thinkstock

08.10.2013 | aktual.: 15.10.2013 15:59

Sektor finansowy zdecydowanie później niż inne branże podnosi się ze spowolnienia gospodarczego, co ma swoje przełożenie na sytuację zatrudnianych w nim osób. Jednak i tu widać pewne ożywienie w części rynku finansowego. Firmy spoza sfery bankowo-ubezpieczeniowej coraz bardziej otwierają się na wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą wspomóc organizacje w dalszym rozwoju, nawet jeśli w danej chwili nie prowadzą one procesu rekrutacyjnego.

Rynek pracy dzieli finansistów na dwie, bardzo rzadko przenikające się grupy kandydatów. Jedna z nich przypisana jest do sektora instytucji bankowo-ubezpieczeniowych, druga do pozostałej części rynku, na którą składają się m.in. spółki produkcyjne, usługowe, itp. Choć sytuacja w sektorze instytucji bankowo-ubezpieczeniowych jest dużo lepsza niż w roku ubiegłym, cały czas odczuwalne jest tu znaczące spowolnienie rekrutacyjne, które wynika bezpośrednio z osłabionej kondycji branży. Tymczasem na pozostałych zatrudniających finansistów rynkach (nie bankowo-ubezpieczeniowych) widoczne jest znaczne ożywienie.

– Firmy powoli coraz bardziej otwierają się na wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą ich organizacje wspomóc w rozwoju, nawet jeśli w danej chwili nie prowadzą procesu rekrutacyjnego, – zauważa Adrian Szymański, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis Finance, specjalizującej się w rekrutacji dla sektora finansowego. – To dobra informacja dla osób, które aktywnie poszukują dla siebie szans na rynku pracy. Ta sytuacja pozwala również agencjom doradztwa personalnego wykorzystywać partnerską relację z pracodawcami. Kiedy spotykamy kandydata, który kompetencyjnie i osobowościowo wpisuje się w strukturę oraz potrzeby naszego klienta, rekomendujemy go, mimo braku prowadzonego procesu rekrutacyjnego. Pracodawcy są obecnie coraz częściej otwarci na spotkanie takich osób i tworzenie dla nich etatów. Wymaga to również od kandydata otwartej komunikacji z firmą rekrutacyjną co do poszukiwanej dla siebie roli i ich prawdziwej motywacji do zmiany pracy, – przekonuje przedstawiciel Experis Finance. Wzrost
zapotrzebowania na pracowników z sektora finansowego, obserwowany jest przez przedstawicieli Experis Finance również w uruchamianych coraz liczniej na polskim rynku centrach usług wspólnych. Patrząc jednak na branżę finansową całościowo wciąż nie można powiedzieć, że jest to sektor chłonny. Czynnikami, które ostatecznie decydują tu o ocenie kandydata pozostają zatem w pierwszej kolejności kompetencje twarde oraz znajomość danego rynku. Przez pracodawców cenione jest również doświadczenie wybiegające poza standardowy zakres obowiązków typowych dla reprezentowanej roli.

– Pomimo nadal niełatwego rynku finansowego, większych problemów ze znalezieniem pracy nie powinna mieć osoba, która budując swoją karierę, patrzyła długoterminowo. Zasada ta ułatwia zresztą znalezienie zatrudnienia również osobom poszukującym pracy w innych zawodach, – wyjaśnia Adrian Szymański. – jednym słowem nie tylko należy pamiętać o tym, by dobrze wykonywać swoją pracę ale również budowała sieć zawodowych kontaktów, dbając jednocześnie o pozostawianie za sobą dobrej opinii w poprzednich organizacjach i zbieraniu referencji na potwierdzenie tego faktu. Nie należy też zapominać o ciągłym rozwoju i dbaniu o certyfikację swoich umiejętności, a także rozwijaniu kompetencji językowych.

Przychylniejszym okiem rynek pracy będzie patrzeć również na osoby gotowe na realokację, – doradza przedstawiciel Experis.

Wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego Experis Finance współpracują z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis Finance zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery, dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy.

MA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)