Trwa ładowanie...

Finansowy rentgen szkód osobowych

Ile kosztuje utrata nogi? Odpowiedzi udzieli system do wyceny szkód osobowych. Do wyboru są dwa rozwiązania - donosi "Puls Biznesu".

Finansowy rentgen szkód osobowychŹródło: WP.PL
d3lfzxe
d3lfzxe

Ubezpieczyciele, decydując o wypłatach odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu, od lat bazują na tabelach, podobnych do używanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem ruszyły prace nad stworzeniem nowego standardu. Pojawiły się dwa konkurencyjne projekty.

Pierwsze rozwiązanie to Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia, stworzona przez Światową Organizację Zdrowia. Ten dokument ma pomagać w opisie skutków zdarzeń, czyli określać, co się stało i jak poważne ma to znaczenie dla życia i zdrowia człowieka.

Drugie narzędzie stworzyły Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Ubezpieczeniowej. To system HBT Index, czyli rozwiązanie IT, który wyliczy wartość odszkodowania dla konkretnej szkody osobowej.

- Najważniejsze jest to, by system oceny szkód osobowych - obojętnie jaki - stał się rynkowym standardem i był używany nie tylko przez ubezpieczycieli, ale także przez sądy czy ZUS - mówi Tomasz Tarkowski, wiceprzewodniczący komisji ds. likwidacji szkód w Polskiej Izbie Ubezpieczeniowej i członek zarządu PZU.

d3lfzxe

W czym pomóc mają narzędzia? Przede wszystkim ujednolicą system wypłaty odszkodowań. Osoba ze złamaną lewą nogą dostanie tyle samo co osoba, która złamała prawą nogę. Poza tym jak pisze "PB" możliwe, że wypłata roszczenia wzrośnie. Obecnie coraz powszechniejsze jest dochodzenie swoich praw w sądzie. A tam zasądzane kwoty są dużo wyższe niż odszkodowania.

Jeśli ubezpieczyciele zaczną wypłacać wyższe, ujednolicone stawki, mało kto będzie chciał iść do sądu.

Na razie bój o standard wygrywa rozwiązanie zagraniczne, ale ostateczne decyzje nie zostały podjęte. Stawka w grze jest spora, bo ten kto dostarczy system może liczyć na kontrakt wart kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

d3lfzxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lfzxe