Trwa ładowanie...
dv6gicf
dv6gicf
gazprom

Gazprom sprzeda Polsce dodatkowy gaz

Rosyjski Gazporm zgodził się dostarczyć Polsce od połowy maja do września dodatkowe 1,2 mld metrów sześciennych gazu - informuje "Rzeczpospolita" na swoich internetowych stronach.
Share
dv6gicf

"Rzeczpospolita" informuje, że uzgodnienia zapadły w piątek w Moskwie na spotkaniu przedstawicieli Gazpromu i PGNiG. Strony parafowały umowę na import dodatkowego gazu, który ma ruszyć już za tydzień.

"By to było możliwe umowę muszą zaakceptować jeszcze Rada Nadzorcza polskiej spółki i Rada Dyrektorów Gazpromu, ale wydaje się to tylko formalnością" - informuje "Rzeczpospolita".

"Tym samym Gazprom przejął na siebie cześć obowiązków wynikających z umowy PGNiG ze spółką RosUkrEnergo, w której rosyjski koncern jest głównym udziałowcem, a która od początku roku nie dostarcza Polsce gazu" - podano w informacji.

dv6gicf

"Rzeczpospolita", powołując się na źródło w PGNiG informuje, że umowa z Gazpromem nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale przynajmniej odsuwa w czasie zagrożenie bezpieczeństwa dostaw na przełomie tego i przyszłego roku.

Jak podaje dziennik do uregulowania pozostały jeszcze dwie istotne kwestie - dodatkowy import w latach 2010-2014, czyli do czasu zakończenie budowy gazoportu w rejonie Świnoujścia. Gdy ta inwestycja powstanie, Polska będzie mogła sprowadzać gaz statkami z dowolnego kierunku.

Druga sprawa, to ustalenie stawek za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę rurociągiem jamalskim do Niemiec. Gazpromowi zależy na tym, by były jak najniższe.

dv6gicf

Podziel się opinią

Share
dv6gicf
dv6gicf