Trwa ładowanie...

Gdzie nie można zatrudniać kobiet?

Art. 176 k.p. zakazuje zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Share
Gdzie nie można zatrudniać kobiet?Źródło: © Picture-Factory - Fotolia.com
d3lhfwj

Art. 176 k.p. zakazuje zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Wykaz takich prac reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Zgodnie z nim kobiet nie można zatrudniać przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała, a także przy pracach pod ziemią poniżej poziomu gruntu i na wysokości.

Zasadniczo wszystkich kobiet nie można zatrudniać przy pracach związanych z dużym wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszą pozycja ciała jak również pracami związanymi z pracą pod ziemią poniżej poziomu gruntu i na wysokości.

d3lhfwj

Kobiety w ciąży nie mogą ponadto pracować w hałasie i drganiach oraz być narażone na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego. Pracownice w okresie ciąży lub karmienia piersią nie mogą pracować w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia, w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi oraz w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Zgodnie z rozporządzeniem kobiety w ciąży i karmiące nie mogą być też zatrudniane przy pracach grożących ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi, w tym m.in. przy gaszeniu pożarów, w akcjach ratownictwa chemicznego czy pracach z materiałami wybuchowymi.

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, a także wzbronionych pracownicom w okresie ciąży i karmienia powinien być zawarty w regulaminie pracy. Pracodawca może rozszerzyć katalog prac o takie, które nie znalazły się we wspomnianym rozporządzeniu, ale w jego ocenie nie powinny być wykonywane przez kobiety.

Pracodawca, który zatrudnia kobietę na stanowisku wymienionym w rozporządzeniu, naraża się na karę grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Odmowa wykonania takiej pracy przez pracownicę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej nałożenie na taką pracownicę kary porządkowej lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

ES

d3lhfwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lhfwj