Trwa ładowanie...

Gminy zajmą się egzekucjami

Już niedługo egzekucją z nieruchomości mogą zajmować się również organy administracji samorządowej. Ministerstwo finansów chce im przyznać stosowne uprawnienia - pisze Portal Samorządowy.

Gminy zajmą się egzekucjamiŹródło: Thinkstockphotos
d30g1px
d30g1px

Obecnie organem, który jest uprawniony do egzekucji z nieruchomości i reprezentuje gminy w postępowaniu egzekucyjnym, jest naczelnik urzędu skarbowego.

Dziś gminy są zobowiązane do przekazywania do przekazywania zaliczki, której maksymalna wysokość wynosi 5 proc. egzekwowanej należności w celu rozpoczęcia egzekucji z nieruchomości dłużnika.

Posłowie Arkady Fiedler, Krzysztof Gadowski oraz Tomasz Piotr Nowak twierdzą, że kwota ta jest zbyt wysoka. Zwracają uwagę na nierówność uprawnień między naczelnikiem urzędu a organem egzekucyjnym. Twierdzą, że organ egzekucyjny gminy nie otrzymał uprawnień do prowadzenia całości spraw dla kilku organów administracyjnych, mimo iż jest organem o wiele szybszym i przede wszystkim skuteczniejszym od naczelnika urzędu skarbowego.

W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnych, bez względu na stopnień zaawansowania realizacji spraw przez organy egzekucyjne gmin, przebiegiem egzekucji zarządza zawsze naczelnik urzędu skarbowego.

d30g1px

Podkreślają, że gmina traci dochody z tytułu kosztów egzekucyjnych na rzecz naczelnika urzędu skarbowego, który przejął prowadzenie egzekucji. Dodatkowe dochody mogłyby wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podobnego zdania jest wiceminister finansów Jacek Kapica. Zaznacza, że trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w ramach których rozważana jest możliwość przyznania organom administracji samorządowej kompetencji do prowadzenia egzekucji z nieruchomości. Jednocześnie uproszczeniu ma ulec system naliczania kosztów egzekucyjnych oraz opłaty komorniczej w taki sposób, aby obowiązek ich uiszczenia stanowił swoistego rodzaju dolegliwość motywującą do dobrowolnego wykonywania obowiązków publicznoprawnych, a jednocześnie winien zapewniać odpowiedni poziom finansowania organów egzekucyjnych wykonujących zadania związane z przymusowym dochodzeniem należności pieniężnych.

- Zmiana polegałaby na wprowadzeniu zasady przejęcia z mocy prawa bez rozstrzygnięcia sądowego egzekucji przez ten organ egzekucyjny, który jako pierwszy dokonał zajęcia, a w razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa - organ, który dokonał zajęcia na poczet należności o wyższej kwocie. Jednakowa zasada stosowana byłaby w przypadku zaistnienia zbiegu egzekucji sądowej z egzekucją administracyjną, jak również zbiegu egzekucji administracyjnych - informuje wiceminister.

Zmiany miałyby gwarantować wszystkim organom egzekucyjnym - administracyjnym i sądowym równą pozycję prawną.

d30g1px
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30g1px