GPW chce być konsolidatorem giełd w regionie, myśli o ekspansji również poza Europę (opis)

16.01. Warszawa (PAP) - GPW w strategii na lata 2014-2020 zakłada swoją aktywną rolę w konsolidacji giełd Europy Centralnej i Wschodniej, zdobycie znaczącej pozycji na europejskim...

16.01. Warszawa (PAP) - GPW w strategii na lata 2014-2020 zakłada swoją aktywną rolę w konsolidacji giełd Europy Centralnej i Wschodniej, zdobycie znaczącej pozycji na europejskim rynku kapitałowym, a także ekspansję geograficzną poza Europę. Odbywać się to może przy pomocy dużego partnera branżowego - zapowiada prezes GPW Adam Maciejewski.

GPW przedstawiła w czwartek kierunki rozwoju na lata 2014-2020. Giełda upubliczniła tylko część swojej strategii, bez podawania żadnych liczb i prognoz na przyszłość.

Celem strategicznym Giełdy Papierów Wartościowych jest osiągnięcie samodzielnie lub w partnerskim aliansie, albo też w połączeniu z dużym podmiotem branżowym, dominującej roli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

"GPW jest już najsilniejszą giełdą w regionie, ale naszą pozycję dominującą definiuję inaczej. Chcemy być jedną giełdą dla całego regionu, wszystkie klasy aktywów powinny być oferowane przez naszą grupę kapitałową. Oznacza to doprowadzenie do pełnej konsolidacji giełd regionu. W tym zadaniu dla nas partnerem pierwszego wyboru jest CEESEG" - powiedział prezes Maciejewski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

CEE Stock Exchange Group grupuje giełdy w Wiedniu, Pradze, Budapeszcie i w Lublanie. W zeszłym roku obie strony prowadziły rozmowy dotyczące możliwości współpracy i ewentualnych powiązań kapitałowych. Niedawno prezes Maciejewski informował, że po pierwszym etapie analiz GPW podtrzymuje swoje zainteresowanie tym tematem i chce przejść do drugiego etapu, którym powinien być due diligence.

Długoterminowa strategia GPW zakłada, że ewentualny alians z CEESEG to nie jest koniec ambicji GPW. Warszawska giełda chce zdobyć znaczącą pozycję w Europie, a także wyjść geograficznie poza Stary Kontynent, a to mogłoby się wiązać z partnerstwem lub połączeniem z innym, silnym podmiotem branżowym.

"Ambicje GPW w horyzoncie do 2020 roku są istotnie większe niż integracja Europy Centralnej. Po ewentualnym połączeniu z CEESEG musimy osiągnąć mocną pozycję konkurencyjną, która potencjalnie pozwoli na partnerski alians strategiczny lub partnerskie połączenie z innym, silnym podmiotem branżowym. Nie przesądzam, że musimy pozyskać takiego partnera, ale musimy jako zarząd przygotować na to spółkę" - powiedział Maciejewski.

"Chcemy mieć znaczącą pozycję na europejskim rynku kapitałowym. Podejmujemy również inicjatywy poza Europą, szukamy tam możliwości rozwoju" - dodał, nie podając jednak, na których obszarach geograficznych warszawska giełda chce prowadzić ekspansję.

Strategia GPW opiera się na "maksymalizacji wykorzystania dotychczasowych źródeł wzrostu grupy kapitałowej oraz pogłębionej dywersyfikacji źródeł przychodów i umiędzynarodowieniu działalności". Dywersyfikacja ma zmniejszyć zależność wyników finansowych grupy kapitałowej GPW od trendów i aktywności inwestorów na rynkach akcji.

"Analizujemy obecnie 11 nowych inicjatyw biznesowych nie związanych z rynkami regulowanymi bądź nieregulowanymi. Mamy nadzieję, że w tym roku zrealizujemy przynajmniej dwa z tych projektów" - powiedział prezes.

GPW nie podaje szczegółów, wśród planów wymienia jednak m.in. rynek towarowo-spożywczy i nieregulowany rynek związany z instrumentami pochodnymi.

Prezes Maciejewski poinformował, że projekty inwestycyjne i akwizycyjne giełda może finansować gotówką, emisją akcji lub obligacji. Zaznacza jednak, że emisja akcji mogłaby wchodzić w grę w przypadku decyzji o połączeniu z CEESEG, pieniądze na inne projekty pochodziłyby ze środków własnych giełdy.

Zgodnie ze strategią GPW będzie chciała regularnie wypłacać dywidendę, na poziomie pomiędzy 30 a 50 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej GPW. (PAP)

pr/ ana/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)